Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Neden Bu Kadar Hızlı Düştü?

1 32

Kripto para piyasası, şiddetli dalgalanma nedeniyle kimileri tarafından öngörülemez olarak tanımlanır. Bu nedenle, piyasada son birkaç gün içinde fiyatların düştüğü görüldüğünde, yatırımcılar suçu ‘Çin’in Bitcoin’i yasakladığı’ şeklindeki eski haberlere atmakta gecikmedi. 2017’de yapılan bu açıklama, bir şekilde tekrar edildi. Fakat bu sefer, fiyat tablolarında Ethereum ve benzeri kripto para birimlerinin mevcut düşüşünün nedeni Çin olmayabilir.

Balinalar büyük miktarda Ethereum ve Bitcoin’i borsalara taşıdı

Piyasa analistleri, çöküşe yol açan koşulları inceleme zamanına sahipti ve işaretler başından beri mevcuttu. Borsalardaki dengeler yükselirken, gerginlikte de önemli bir artış oldu. Ryan Allis’e göre balinalar, 20 Mayıs’ta satmak için büyük miktarda Ethereum ve Bitcoin‘i borsalara taşımaya başladı. Son gönderisinde Allis, Londra evrensel saat dilimine göre 12: 40’ta 500.095 ETH’nin (o sırada 1.65 milyar dolar değerinde) değiştirildiğini ifade etti. ETH’nin değeri 3,4 bin dolardı ancak altı saat içinde 3,009 dolara düştü.

Balinalar o noktada durmadı ve saat 6: 30’da satmak için borsalara 13.555 Bitcoin [o sırada ~ 39.000 dolar değerinde] sürdü. Bunun ardından BTC fiyatı 37.976 dolara düştü ve ETH pazarını beş saat içinde 2.651 dolara düşürdü. Bu düşüş aynı zamanda, Ethereum 2,5 bin dolarda asılı iken Bitcoin’e 38 bin dolarlık önemli bir destekle uyanan Avrupalı ​​ve ABD’li yatırımcıların katılımından kaynaklanıyordu. Söz konusu kripto para birimleri bu seviyelerde desteğini yitirdikçe fiyat düştü ve büyük likidasyonları tetikledi. Bunlar Bitcoin ve Ethereum’un tanık olduğu en büyük likidasyonlar arasındaydı. Aslında, bu Ethereum’un en kötü ticaret günüydü.

Son çöküşün yaşandığı gün, Bitcoin piyasası 3 milyar dolarlık likidasyon gördü

Aşağıdaki grafik, en uzun saatlik mumun 2 milyar dolarlık likidasyon gösterdiğini gösterdi ki bu da esas olarak “satış likidasyonunun” hakim olduğu bir durumdu.

Son çöküşün yaşandığı gün, Bitcoin piyasası 3 milyar dolarlık likidasyon gördü.

En büyük kripto para birimlerinden Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH), güçlü desteklerden gelen dayanaklarını kaybederken, onları merkezi olmayan finans (DeFi) güçlü tutuyordu. COMP ve AAVE gibi DeFi tokenleri, Bitcoin’in fiyatındaki düşüşün dalga etkisini yaşadılar, ancak bu token’ların tekrar ayağa kalkması hızlı oldu. Tüm DeFi pazarı bu güçlü fiyat dalgalanmasına dayandı.

Peki kripto para dünyasında bizi neler bekliyor? Piyasa düşüş eğilimi olan bölgeye doğru ilerledikçe, bu eğilimi anlık olarak değerlendirmek iyi olacaktır. Birçok analist, bu tür düşüşlerin daha önce de meydana geldiğini ve piyasanın bundan kurtulmayı başardığını düşünüyor. Yatırımcı ve iş insanı Ryan Allis’in analizine göre, Bitcoin Temmuz/Ağustos’a kadar tüm zamanların en yüksek seviyesini (ATH) görebilirken, Ethereum haziran sonunda zirve yapabilir.

Kaynak Ambcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku