Bitcoin Madencileri Bu Ay Tüm Gelirini Sattı!

121

Kripto para piyasası haziran ayının ilk haftasında büyük bir satış baskısıyla karşı karşıya kaldı ve büyük kripto para birimleri son 4 yılın en düşük seviyesini gördü. Bununla birlikte Bitcoin madencileri de zor zamanlar geçiriyor.

Bu gösterge son 1,5 yılın en düşük seviyesinde

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, piyasa koşulları Bitcoin (BTC) madenciliğinin karlılığını da kötü etkiledi ve madencileri BTC birikimlerini satmaya zorladı. Ulaşılan verilerine göre halka açık Bitcoin madenciliği şirketleri, mayıs ayında kazandıkları BTC’lerin tamamını sattı. Bu şirketler, normal dönemlerde kazançlarının yüzde 20-40 arasını satıyor. Madencilik şirketleri, 2022’nin ilk dört ayında ürettikleri BTC’nin yüzde 30’unu satarken, bu oran mayıs ayında 3 kat artış gösterdi ve bu artışın haziran ayında da sürmesi bekleniyor. Halka açık BTC madenciliği şirketleri ağın toplam hash oranının yalnızca yüzde 20’sini oluşturuyor olsa da, davranışları genellikle özel madencilerin de düşündüklerini yansıtıyor.

bitcoin

Madencilerin elinde toplamda 800 bin BTC bulunuyor ve bu da onların piyasadaki en büyük balinalar olduklarını gösteriyor. Halka açık madencilerin elinde ise 46 bin BTC bulunuyor ve bunların satılması Bitcoin fiyatını daha da düşürebilir. Bitcoin’in haziran ayında 2017’nin tepe seviyesi olan 20 bin doların altına gerilemesi ve son 4 yılın en düşük seviyesi 17.783 dolara gerilemesi, koşulları daha da kötüleştirdi. Madencilerin borsalara gönderdikleri hacmi ölçen Madencilerden Borsalara Akış göstergesi ise Ocak 2021’den beri görülmemiş düzeye yükseldi. Bitcoin hash fiyatı göstergesi ise madencilerin terahash başına kazandıkları geliri ifade ediyor. Bu gösterge de son 1,5 yılın en düşük seviyesini gördü.

Bu gösterge Bitcoin fiyatı için dip sinyali veriyor

Madencilerin stres altında olduğu ve zararına satış yapıyor olabileceği dönemleri tespit etmede kullanılan Bitcoin Hash Kurdelesi göstergesi, birçok madencinin kar etmemeleri nedeniyle donanımlarının fişini çekmiş olabileceğine işaret ediyor. Piyasada birçok yorumcu, bu göstergeyi özellikle de madencilerin pes ettiği dönemi dip sinyali olarak yorumluyor.

Bitcoin Madencileri BTC'lerini Satmıyor! Bu, Ne Anlama Geliyor?

Bunun yanında, lider altcoin Ethereum madenciliğinde de ilginç gelişmeler oluyor. Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) kripto madencilik sektöründeki yaygın yanlış uygulamalara odaklanan yeni raporuna göre, Ethereum madencileri 2020’den beri diğer yatırımcılardan 600 milyon dolar civarı gelir elde etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku