Bitcoin Düşüşü Sürüyor! İşte Fiyatları Etkileyen Faktörler

691

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve daha geniş kripto para piyasası bu hafta ve üst üste beşinci günde de düşüş eğilimi gösteriyor. BTC fiyatı son 24 saatte yüzde 5.99 düşüşle işlem görmeye devam ediyor. Şu anda 435 milyar dolarlık piyasa değeri ile 21.994 dolar fiyat seviyesinden işlem görüyor.

BTC düşüş hareketine devam edecek mi?

Bitcoin 23 bin dolara yakın işlem görmesinden kaynaklı olarak odağın, şimdi 200 haftalık hareketli ortalamasına (WMA) taşındığı bildiriliyor. Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, Perşembe günü yatırımcılara yönelik bir notta şu konulara yer verdi:

25 bin dolara doğru ilerleten ralli önemli bir ivme kaybetti ve bu Bitcoin fiyatı üzerinde daha fazla ağırlık oluşturmaya başlayabilir. 22.500 dolar seviyesinin altında oluşacak bir hareket, rallinin şuan ki süreç için yolunda gittiğini gösterebilir.

Diğer yandan kripto para piyasası analisti Lark Davis, BTC’nin son 24 saat içerisinde “RSI yükseliş trendi, düşüş eğilimi gösteren MACD çaprazı, şu anda 50 günlük EMA’yı kaybetti” olarak değerlendiriyor ve dikkat çekiyor.

Bitcoin – Equity Korelasyonu Devam Edecek

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasaları, bu yıl Wall Street’teki hareketleri yakından takip ediyor. Ayrıca, mevcut makro kurulum, yaklaşmakta olan durgunluğun hala yüksek kalacağı korkularıyla oldukça belirsiz görünüyor. FED’in yükselen enflasyonu kontrol altına alabilmek adına faiz artırımlarına devam etmesinin ise daha muhtemel olduğu belirtiliyor. Sonuç olarak, hisse senedi piyasası niceliksel sıkılaştırma önlemlerindeki baskı ile karşı karşıya kalmaya devam edebileceği aktarılıyor. Bloomberg Intelligence kıdemli piyasa yapısı analisti Jamie Douglas Coutts bir paylaşımında şunlara yer verdi:

Kısa vadede, hisse senetleri, özellikle de teknoloji isimleri kilit direnç seviyelerinde hassas bir şekilde dengelendiği için korelasyon riskleri artıyor.

 

Bitcoin yatırımcıları adına bir diğer uyarı işaretinin ise, uzun vadeli yatırımcıların birikiminin çok yavaşlamış olması. Genesis’ten Ainsley To, Marc Chan ve Noelle Acheson BTC’nin hareketi ile ilgili şunları söylüyorlar:

2022 yılının ilk yarısında istikrarlı bir yükseliş hareketinin ardından, bir yıldan fazla bir süredir neredeyse hareketsiz kalan Bitcoin miktarı dengelendi. Uzun vadeli birikim yapan yatırımcı davranışında ise bir duraklama sinyali verdi.

Lider kripto para birimi Bitcoin ve lider altcoin Ethereum (ETH) gibi en iyi kripto para birimleri, bugüne kadar yüzde 50 oranında düşüşler yaşadı. Bununla birlikte, yardım mitingleri, Haziran ayında oluşan dip seviyelerinden yüzde 50 ila yüzde 100 arasında herhangi bir yerde sıçramalar yaşadığı belirtiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku