BTC, ETH, DOGE: Büyük Kriptolar Bugün Neden Düşüşte?

58

Son 24 saat içerisinde kripto para piyasalarında yaşanan düşüş ile beraber Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere birçok kripto devlerinin yatırımcıları hayal kırıklığına uğradı. Peki, büyük kripto para birimleri neden düşüşte? İşte detaylar…

BTC, ETH ve DOGE neden düşüşte?

Birçok yatırımcı, kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan düşüşün nedenini merak ediyor. Buna bir cevap olarak uzmanlar ise şahin yatırımcıların Çarşamba günü Federal Rezerv tarafından yayınlanan Temmuz toplantısının tutanaklarını hevesle izlemesi nedeniyle Wall Street’te gecelik işlemlerde ABD endekslerinin kötü performansına işaret ediyor. Enflasyon hala bir sorun halindeyken yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha da artırıp artırmayacağını veya bir rahatlama olup olmayacağı konusunda şüpheci halde bulunuyor.

Deneyimli Yönetici: İşaretler Kripto Para Piyasasının Düzeleceğini Gösteriyor!

Yatırımcıların, Fed yetkililerinin para politikasında daha fazla sıkılaşma öngören yorumları ile Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yavaşlatmasını veya tersine çevirmesini bekleyen piyasa kaynaklı tahminler arasında sıkışıp kaldığına dikkat edilmelidir. Daha önce belirttiğimiz üzere ABD Endeksleri FED’in zam beklentisiyle düşüşle kapandı. Çarşamba günü, S&P 500 yüzde 0.72 düşüşle 4.274.04 puandan, Dow Jones yüzde 0.5 düşüşle 33.980.32 puandan, teknoloji ağırlıklı NASDAQ Composite yüzde 1.25 düşüşle 12.938.12 puandan kapandı.

Bir diğer yandan kripto para birimleri ise hisse senetlerinin fiyat hareketini izliyor. ABD Hazine tahvil getirileri, faiz oranlarındaki artışa ilişkin yeni endişeler nedeniyle Çarşamba günü yükseldi. Tahvil getirilerindeki artışın genellikle riskli varlıkları etkilediğini belirtmekte fayda var, buna büyük kripto para birimleri de dahil bulunuyor.

Faiz oranları, yatırımcıları yüksek riskli varlıklardan düşük riskli varlıklara yönlendiriyor!

Kripto piyasası çok değişken ve dijital varlıklara yapılan yatırım, bir sonraki anda ne olacağını tahmin edemediğinden daha riskli olarak kabul ediliyor. Şu an itibariyle yatırımcılar, büyük ölçüde Federal Rezerv’in enflasyonu azaltmak için aldığı önlemlere bağlı olan mevcut piyasa belirsizliği göz önüne alındığında temkinli bir yaklaşım benimsediler. Artan faiz oranları, kripto para birimleri gibi yüksek riskli varlıklar için daha düşük bir iştah anlamına gelir. Geçmişteki örnekleri ise Coronavirus pandemisini takiben Fed’in para politikası talimatındaki gevşemenin, 2021’in sonuna kadar kripto piyasasında yükseliş eğilimini körüklediğini gösteriyor.

Kripto Para Birimleri Nasıl Bu Kadar Değerlendi? İşte Nedeni

Mevcut senaryoda, şahin yatırımcıların şimdilik daha yüksek riskli varlıklardan uzaklaştıkları ve merkez bankasının faiz artırımlarına ilişkin ek netliği bekleyen bir bekle-izle ve durumunda oldukları görülüyor. CoinGecko’ya göre, küresel kripto para piyasa değeri bugün itibariyle 1,17 Trilyon Dolar seviyelerinde bulunuyor. Son 24 saat içerisinde 4,14 değer kaybeden kripto para piyasası, geçtiğimiz 1 yıllık süreçte yüzde 41,19 oranında düşüş yaşadı.

Daha önce kriptoarena.com olarak fiyatlarından bashettiğimiz popüler kripto para birimleriden olan BTC, ETH ve DOGE ise genel olarak düşüş eğiliminde bulunuyor. BTC son 24 saat içerisinde yüzde 1 düşüş yaşayarak 23,415.00 dolar seviyesine kadar geriledi. ETH fiyatı ise anlık olarak 1,862.39 dolar seviyesinden işlem görürken DOGE, 0,0820 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coingape
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku