Celsius (CEL) Nedir?

16

Celsius (CEL) nedir? Kriptoarena.com olarak, konu başlığımızı bu makalemizde yanıtlıyoruz. Celsius Coin projesi, kullanıcıların yatırılan kripto para birimlerinde faiz almalarını veya kripto teminatlı krediler almalarını sağlar. Aynı zamanda düzenlenmiş, SEC uyumlu bir borç verme platformu olarak da tanımlanmaktadır. Hızlı, ücretsiz işlemler gibi geleneksel satış noktalarında fayda sağlamayı amaçlayan bu platform özellikle mevduatlarından yüksek getiri sağlayarak kullanıcı taleplerini karşılamaktadır. Celsius ağının yerel kripto para birimi ise CEL Coin’dir. Kripto para sektöründe 2017 yılında Londra’da kurulan Celsius’un kurucuları; Alex Mashinsky, S. Daniel Leon ve Nuke Goldstein’dir. Projenin en temel amacı, özellikle kredi almak isteyen mevcut kripto yatırımcılarına kripto para varlıklarını nakde çevirmeden dolar almalarına imkan sunmaktır. Aynı zamanda sistem, kredi almak, ödül sağlamak ve ödeme yapmak için kullanılan yerel kripto para birimi CEL Coin ile sağlanmaktadır. Bununla birlikte Celsius, kullanıcılarının portföyündeki CEL değerlerine göre kazandıran bir sadakat programı uygulamaktadır.

Celsius (CEL) nedir? Kullanım alanları neler?

Celsius, kredi almak isteyen kullanıcılarına özellikle kripto paralar üzerinden hızlı ve uygun maliyetli çözümler ürettiği için oldukça geniş yelpazeli bir kullanım alanına sahiptir. CEL Coin kullanım alanları:

 • Protokolden kredi çekmek,
 • Protokolden ödeme yapmak,
 • Oylamalara katılmak,
 • Ödül kazanmak ve pasif gelir elde etmek,
 • Tasarruflar ve mevduatlarda özellikle yüksek faizden faydalanmak.

Avantajları neler?

 • Bir kullanıcı her bir aşamaya geçtikçe, bonus ödüller ve kredi faizinde indirimler kazanma şansı yakalar.
 • Plaformdaki tasarruf ve mevduatlarda daha fazla yüksek getiri oranları sunduğu için yatırımcılara pasif gelir imkânı sunmaktadır.
 • CelPay özelliği ile kullanıcılarına, özellikle ödeme değerini artırmak için borçlanarak yatırım yapma fırsatı verir.
 • Kâr amaçlı bir şirket olan Celsius, faiz ödemelerinde kâr marjlarından bir pay alırken %80’ini kullanıcılarına geri iade eder.
 • Stake edilebilen yapıda olması sayesinde yatırımcılara özellikle farklı kazanç kapıları açar.

Dezavantajları neler?

 • Platformdan kredi alan herkesin, hedef para birimlerinde aldığının %100’den fazlasını sağlaması şarttır.
 • CEL Coin yüksek volatilitesi sebebiyle riskli bir yatırım tercihidir.
 • Celsius ağına yönelik diğer manipülatif saldırılar CEL Coin fiyatında değer kaybı yaratabilmektedir.

Celsius (CEL) nedir? Nasıl satın alınır?

CEL ile işlem yapılan borsalar; Uniswap (V2),FTX, Huobi Global, Bittrex, Bybit, CoinEX, BitMart, OKX’dir. Dilediğiniz borsadan CEL satın alma işlemi yapabilirsiniz. Coin satın almak için ise aşağıdaki adımlar izlenmektedir. Öncelikle ilk adım olarak CEL listeleyen borsaların web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra hesap açma adımlarını tamamlayın. Daha sonra kimlik doğrulama ve onay süreçlerini de tamamlayıp, para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak istediğiniz bakiye tutarınca CEL Coin alım emri oluşturabilirsiniz. Güvenilir soğuk cüzdan hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku