featured

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 55 Bin Dolara Ne Zaman Ulaşacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz cuma günü Bitcoin, boğalar için bir güç işareti olarak mayıs ayından bu yana 50 bin doların üzerindeki ilk günlük kapanışını başarıyla gerçekleştirdi. İşlem hacmi, güçlü spot alımların göstergesi olarak Coinbase’de ortalamanın %36 üzerinde geldi. Buna ek olarak, BTC açığa satış tasfiyeleri ortalamanın altında geldi ve bu da son fiyat rallisinin kısa kapamadan ziyade spot odaklı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin (BTC)’in zincir üstü verileri yükseliş eğilimini sürdürüyor

Bitcoin, aşağıdaki 3 günlük grafikte, 50 bin doların üzerinde bir kapanışla, 46 bin dolar ile 48,1 bin dolar arasındaki yeşil destek bölgesinden çıkarak, yükseliş eğilimi gösteren bir mum grafiği yazdırdı. Yükseliş trendinin başlamasına işaret eden mum grafiğinden beri, Bitcoin’in fiyatı devam eden hafta sonu ticareti sırasında konsolide olarak 50 bin dolar civarında kaldı.

Öte yandan Bitcoin (BTC)’deki toplu zincir üstü veriler yükselişini sürdürüyor ve Eylül ayı için daha fazla yukarı yönlü eğilim olmasının kuvvetle muhtemel olduğunu gösteriyor. Spot döviz rezervleri birkaç yılın en düşük seviyelerinde kalmaya devam ediyor. Madenciler, borsalara minimum çıkış ve azalan işlem sayısı çıkışları ile birikmeye devam ederken, son rallinin bazı bölümlerinde kar elde eden bazı kripto paralar birikime geri döndü.

12 aydan 18 aya kadar bir geçmişi olan kripto paralar, Bitcoin Mayıs 2021’de düşüşe geçtiğinde bu grubun ilk ayağını satmış gibi göründüğü için ilginç bir aktivite gösterdi. Bu özel kripto para grubunun bir kısmı, küresel piyasaların 13 Mart 2020 likidite kriziyle karşı karşıya kalmasıyla BTC’nin 10 bin dolardan 3,8 bin dolara düştüğü Mart 2020 çöküşü sırasında birikmişti. Mayıs 2021’in 30 bin dolara düşmesinden sonra, BTC 30 bin ila 40 bin dolar arasında konsolide olurken ve bugünün 50 bin dolar civarındaki fiyatlarına doğru yükselirken, 12-18 aylık kripto paralar yaşlandı ve istikrarlı bir şekilde birikim gösterdi.

Kısa vadeli sahipler dipten sattı

Kısa vadeli sahiplere bakıldığında, aşağıdaki grafik 1 ila 6 aylık kripto paraların satıldığını ve Bitcoin (BTC)’in daha büyük varlıklar biriktikçe 30 bin ila 40 bin dolar arasında konsolide olduğunu gösteriyor. Bu sahipler grubu, büyük ralli sırasında 64,8 bin dolara kadar birikmiş ve diplere yakın bir yerde kayıp vererek panik satışı yapmıştı. İleriye dönük olarak, bu kripto paralar yavaş yavaş yaşlandıkça 3 ila 6 aylık kohortu yakından izlemek önemli olacak ve bu da 30 bin ila 40 bin dolar aralığında biriken BTC’yi içerecek.

Genel olarak, 12 aydan daha eski kripto paralardan yapılan satışların birikime dönüşle birlikte durulduğunu görmek yükselişe geçiyor. Bu davranış, taşınan kripto paraların yaşını izleyen bir ölçüm olan harcanan yaş çıkış bantlarındaki geçici artışla doğrulanabilir. Şimdiye kadar, veriler büyük balina satışının bir eğilime dönüştüğüne dair hiçbir işaret göstermiyor, bu da Bitcoin ayılarının boğa tuzağı çağrısını daha da geçersiz kılıyor. Haftalık kapanış yaklaşırken, piyasa katılımcıları BTC’nin haftalık olarak 50 bin doların üzerinde kapanıp kapatamayacağını yakından izleyecek ve boğa piyasasının devamında ileriye doğru bir başka büyük adıma işaret edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Fiyat Analizi: BTC 55 Bin Dolara Ne Zaman Ulaşacak?