Bitcoin Balina Sayısı Yılın En Düşük Seviyesinde: BTC Fiyatı Nasıl Etkilenir?

469

Glassnode tarafından bildirilen zincir üstü verilere göre, Bitcoin (BTC) balinalarının sayısı azalıyor.  En az 100 Bitcoin tutan adres sayısı, 1 yılın en düşük seviyesi olan 15.958’e geriledi.

Balina sayısı 2021’in zirvesinden çok uzak

Kripto para piyasası, geçtiğimiz yıl hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Bitcoin balinalarının sayısının azalması, büyüyen piyasa faaliyetlerine karşı tezat bir gelişme. Düşüş, balinaların BTC’lerini sattığını gösteriyor. 2021’de  bu rakam16.700’dü

Geçen yıl, kripto para piyasası Tesla, Square ve MicroStrategy  gibi büyük Wall Street devlerinin Bitcoin arzının büyük bir kısmını satın alarak sektöre giriş yaptığını gördü. Göstergelere göre, piyasaya gelen balinaların sayısı daha azdı ama çok yüksek sayıda Bitcoin tutuyordu. En son 3.907 BTC satın almasının ardından MicroStrategy, her biri ortalama 26.769 dolar fiyatla toplam108.992 BTC satın aldı.

Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olur mu?

Hem genellikle kurumsal yatırımcılar tarafından yönlendirilen balina birikimi hem de perakende satın alımlar, Bitcoin fiyatı üzerinde doğal bir etkiye sahip. Tesla yatırımı, Bitcoin’i Şubat ayında 42.360 dolarlık tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesine çıkardı ve bu örnek, en somut kanıt olarak nitelendirilebilir. Perakende yatırımcılar, işlem hacimlerini olumlu yönde tutmaya yardımcı olan ve artan borsa faaliyetlerini oluşturan temel etkendir. Artan işlem hacimleri, geçmiş fiyat düzeltmesi esnasında  kripto para biriminin fiyatının yükselmesine yardımcı olan faktörler arasında değerlendirilebilir.

Stok Akış Modelinin Mucidi PlanB Yeni Bitcoin (BTC) Hedefini Açıkladı
 

Çin hükümetinin Bitcoin ve kripto para piyasası üzerindeki baskısından kaynaklanan çöküşle birlikte, hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların sektöre olan yoğun ilgisi, Bitcoin fiyatının ayakta kalmasını sağladı. Bloomberg analisti Mike McGlone’a göre sene sonunda BTC 100 bin dolara ulaşacak. Analistin bu tahmini, Temmuz ayının sonundan bu yana meydana gelen boğa piyasasının ortasında geliyor. Son 40 günde, BTC fiyatı yüzde 66’dan fazla değer kazandı. Ayrıca, zincir üstü veriler, Bitcoin’in adres etkinliğinin son birkaç hafta içinde güçlü bir şekilde toplandığını gösteriyor CoinMarketCap’e göre BTC, an itibariyle yüzde 0,46 düşüşle 49.752 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku