El Salvador Halkının Yüzde 70’İ Bitcoin Yasasına Karşı Çıkıyor! İşte Nedeni!

228

Bitcoin (BTC), iki gün içinde El Salvador‘da yasal para birimi haline gelecek. Bununla birlikte, ”İstatistik Enstitüsü” tarafından ülke çapında yürütülen bir anket, 10 Salvadorludan yedisinin hükümetin Bitcoin Yasasını yürürlükten kaldırmasını istediğini gösteriyor.

El Salvador’un Bitcoin yasası 2 gün sonra yürürlüğe giriyor

El Salvador’daki İstatistik Enstitüsü, 13 Ağustos ile 20 Ağustos arasında halkın,  yaklaşmakta olan Bitcoin Yasasını nasıl gördüğüne dair bir araştırma yaptı. Enstitü, José Simeón Cañas üniversitesi’nde yer alan bir araştırma merkezidir. El Salvador’un Bitcoin Yasası, BTC’nin ABD doları ile birlikte ülkede yasal para birimi olacağı 7 Eylül’de yürürlüğe girecek.

John Hopkins Profesörü: Elsalvador Bitcoin Hamlesiyle Ateşle Oynuyor!

Enstitüye göre, “ülkede yaşayan tüm yetişkin nüfusu temsil eden” ulusal ankete 18 yaş ve üstü toplam 1.281 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 62.4’ü Bitcoin Yasası’nın 9 Haziran’da mevcut Yasama Meclisi milletvekilleri tarafından onaylandığından haberdar olduklarını söyledi. Katılımcıların yüzde 70’i Bitcoin yasasına kesinlikle karşı çıktıklarını belirtirken, yüzde 30’u ise yasayı olumlu karşıladı.

Karşıtlığın en büyük nedeni bilgi eksikliği ve korku!

Veriler, 1.281 katılımcının yaklaşık yüzde 70’inin Bitcoin’in ne olduğu konusunda kesin bir fikre sahip değilken,  yüzde 20,6’sının ise Bitcoin’in ne olduğunu hiç bilmediğini gösteriyor. Katılımcıların yalnızca yüzde 4,8’i Bitcoin’in kripto para birimi olduğunu bildi. Bitcoin Yasasının El Salvador ekonomisi üzerindeki potansiyel etkisi ile ilgili olarak, nüfusun üçte biri, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kullanılmasıyla mal ve hizmet fiyatlarının artacağına ve genel ekonomik durumun daha da kötüleşeceğine inanıyor. IMF başta olmak üzere, JP Morgan ve birçok kurum ülkenin BTC yasanına karşı çıkıyor. Hatta bazı ekonomistler ülkenin ateşle oynadığını iddia ettiler.

El Salvador'dan Çarpıcı Stablecoin Hamlesi! İşte Ayrıntılar!
 

Ayrıca, 10 Salvadorludan yaklaşık sekizi, hükümetin Bitcoin cüzdanı Chivo‘yu indirmek ve kullanmakla çok az ilgilendiklerini veya hiç ilgilenmediklerini söyledi. Çalışma şu sonuca varıyor:

Araştırma, Salvador nüfusu arasında BTC hakkında yaygın bir bilgisizlik olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, Salvador nüfusunun çoğu, Bitcoin’in ne olduğu konusunda yanlış fikire ve bilgiye sahip

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoin.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku