Bu Metrik Alarm Veriyor: Bitcoin 20 Bin Doların Altına Çakılabilir!

81

Bitcoin fiyatı, parabolik bir yükseliş trendinde neredeyse tam bir yıl geçirdikten sonra düşüş trendinde devam ediyor. Aylık zaman dilimlerinde “parabolik” adını taşıyan bir gösterge, geçmiş örneklere göre, piyasa değerine göre en iyi kripto para biriminde her zaman feci bir düşüşle sonuçlandığına dair bir sinyal verdi. Ortaya çıkan satış, böyle bir sinyali takiben şimdiye kadarki en zayıf sonucu gösterse bile, Bitcoin (BTC)’i kripto para başına 20 bin doların altına düşme riskine sokabilir. İşte nedenleri.

Bitcoin Yükseliş Trendini Kıran Sebepleri Hatırlayalım

2020, Bitcoin ve kriptonun geri kalanı için mükemmel bir fırtına meydana getirdi. Enflasyon, arz şoku ve kargaşa içindeki uluslardan bahsetmek, yatırımcıların kıt ve yenilikçi yükselen varlıklarla akın etmesine neden oldu. Kurumlar, hedge fonlar ve hatta şirketler Bitcoin’e odaklanmaya başladı ve kripto piyasası Ethereum, Defi, NFT ve Dogecoin  ile birlikte patlama yapmaya başladı.

Uzaya her zamankinden daha fazla büyük isim çekildi ve Bitcoin şimdi dünyanın dört bir yanındaki zenginlerin portföylerinde yer alıyor. Herkesten önce BTC satın alma mücadelesi, token başına parabolik trend ile bir fiyat yükselişi yaşadı ve onu 4 bin doların altından 65 bin doların üzerine çıkardı.

Parabolik SAR Neden Daha Fazla Kripto Çöküşüne Karşı Uyarı Verebilir?

Bitcoin fiyatı 2018’in başlarında parabolik ilerlemesini kırdığında, ünlü ikonik yatırımcı Peter Brandt %80’lik bir düzeltme çağrısında bulundu, bu düzeltmede her iki tarafta da birkaç yüzde puan verin veya alın şeklinde. Bir yıl sonra, piyasa değerine göre önde gelen kripto para birimi, tam %84’lük bir geri çekilme için ayı piyasasının dibine düştü. Yatırımcılara bir kripto paranın parabolik hale geldiğini söylemeye yardımcı olabilecek bir araç ve bu araç aracılığıyla zararı durdurmanın nereye yerleştirileceği konusu, Bitcoin (BTC)’in şimdi parabol kırıldığında çok daha fazla düşeceğinin sinyalini veriyor olabilir. Muhtemelen Brandt’ın istediği kadar geçmiş durumda.

Parabolik SAR olarak adlandırılan teknik analiz araçları, bit trend durduğunda ve tersine döndüğünde gösterge olabilir. Son satışlar, aylık zaman dilimlerinde Parabolik SAR’a dokundu ve geçmişte her gerçekleştiğinde, Bitcoin dolar karşısında %72 veya daha fazla oranda düştü. En yüksek noktada, SAR sonrası düşüş, Brandt tarafından paylaşılan istatistiklerden çok uzak olmayan, şaşırtıcı bir şekilde %86 oranına ulaştı.

En iyi kripto para birimi 10 bin dolara geri dönebilir

Araç tetiklendiğinde, tarihteki yüzdesel olarak şimdiye kadarki en düşük oranda bile, Bitcoin hala 20 bin doların altına veya daha da altına düşme riskiyle karşı karşıya. Artık parabol kırıldığında gerçekleştiğini bildiğimiz %84 ile bile, en iyi kripto para birimini 10 bin dolara geri götürebilir.

Yatırımcılar, stop zararlarını kârda yukarı taşımak için Parabolik SAR’ı kullanırlar, bu nedenle boğalar için geriye kalan tek umut, bu seviyenin bilerek avlanmasıdır. Düşüş, yıllık açılışla aynı zamana denk geldi, bu nedenle hedef için birçok teknik neden var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Newsbtc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku