Rekor Miktar: İngiltere 114 Milyon Sterlinlik Kripto Para Ele Geçirdi!

42

İngiltere’de kripto para karşıtlığı devam ederken, İngiliz polisi ülkenin en büyük kripto para ele geçirme operasyonunu gerçekleştirdi. Scotland Yard’dan yapılan açıklamaya göre 114 milyon sterlinlik kripto para ele geçirildi. El konulan para miktarının son bir yılda düzenlenen suç operasyonlarında ele geçirilen miktarın yaklaşık 20 katına tekabül ediyor.

İngiltere’nin en büyük kripto para operasyonu

İngiltere’de kara para aklama faaliyetleri üzerine çalışan polisler çarpıcı bir operasyon gerçekleştirdi. Yapılan operasyonla şüphelilerin hesaplarındaki kripto paralara el konuldu. El konulan kripto paraların değeri 114 milyon sterlini buldu. Scotland Yard operasyonlarına devam edeceğini duyurdu. İngiltere Metropol Polis Teşkilatı dün yaptığı açıklama ile tüm dünyanın dikkatini üzerine çekti. Yürütülen kara para aklama soruşturmasında uzman dedektifler 114 milyon sterlin (158 milyon dolar) değerinde kripto para ele geçirdi. Greater London bölgesindeki kolluk kuvvetlerinden sorumlu kurum, operasyonu şu ana dek Birleşik Krallık’taki en büyük kripto para birimi ele geçirmesi ve dünyanın en büyük operasyonalrından biri olarak tanımladı.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Dijital Para Yeni Bir Cağ Başlatacak
 

Kripto paralar, Ekonomik Suç Şubesi tarafından yürütülen bir kara para aklama soruşturmasının parçası olarak ele geçirildi. Ancak polis teşkilatı kripto para birimlerinin türü konusunda herhangi bir bilgi vermedi. Dedektif Joe Ryan şunları söyledi:

Suçluların paralarını meşrulaştırması gerekiyor, aksi takdirde kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilme riskiyle karşı karşıyalar. Suç gelirleri neredeyse her zaman kaynağını gizlemek için aklanır, ancak yeniden yatırım yapılmadan önce fon akışını keserek, Londra’yı suçluların çalışması için inanılmaz derecede zor bir yer haline getirebiliriz. Bu yüzden kripto paralar tercih ediliyor.

 Suçların engellenmesi ve azaltılması için önemli bir gelişme

Scotlandyard’dan Komiser Yardımcısı McNulty, polisin uğraşlarının yalnızca yasa dışı fonların dijital transferini bozmak olmadığını aynı zamanda suçluları nakit paradan yoksun bırakmaya çalışmak olduğunu da belirtti. 2020-2021 mali yılında, müfettişler 47 milyon sterlinin (65 milyon dolar) ele geçirdi. Üst düzey yetkili şunları ekledi:

 Bu para artık suça yeniden yatırılamaz, uyuşturucu ve silah satın almak ve satmak için kullanılamaz ve genç ve savunmasız insanları suça sürüklemek ve sömürmek için kullanılamaz.

Graham McNulty, “Nakit kral olmaya devam ediyor” diye vurguladı, ancak teknolojinin ve çevrimiçi platformların gelişiminin bazı suçluları daha karmaşık kara para aklama yöntemlerine ittiğini de kabul etti. Yakın zamanda ele geçirilen kripto para birimi, geçen mali yılda Scotland Yard tarafından el konulan itibari para miktarının iki katından fazla.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku