Altcoin Sezonu mu Geliyor? Bu Altcoin’ler Büyük Kazandıracak!

193

Kripto para piyasalarında son günlerde yaşanan yükselişle beraber lider altcoin Ethereum’un performansı, birçok yatırımcıyı olumlu yönde etkiledi. Bununla beraber birçok uzman diğer altcoin projelerine de dikkat çekti ve en iyi performans gösterecek altcoin’leri açıkladı. İşte detaylar…

Uzmanlar kritik seviyeleri açıkladı!

Kripto para piyasalar her ne kadar son 24 saat içerisinde düşüşe geçse de birçok uzman altcoin’ler için olumlu düşünüyor. Altcoin piyasa değeri (TOTAL2) grafiğine bakarsak, son 6 haftadır sadece yeşil mumlar ürettiğini görüyoruz. TOTAL2, BTC hariç en yüksek 125 kripto para biriminin toplam piyasa değerini gösteren bir değerdir. Son 6 haftadır oluşan yeşil mumlar muhtemelen şu anda 18 Haziran 2022’de 427.5 milyar dolardan başlayan bir yukarı yönlü hareketin ilk dalgasında olduğumuz anlamına geliyor. Şimdiye kadar, altcoin piyasa değeri neredeyse yüzde 60 artarak 693 milyar dolara ulaştı.

Bununla birlikte, bundan önce, BTC piyasası gibi altcoinler, 10 Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan (ATH) 1,7 trilyon dolardan keskin bir düşüş yaşadı. O zamandan beri, altcoin endeksi azalan bir direnç çizgisi (mavi) boyunca düştü ve defalarca reddedildi (kırmızı daireler). Ardından, Mart ayında TOTAL2 bu çizgiden (yeşil ok) çıktı ve bu da 2022 altcoin sezonunun başladığını gösteriyor. Ancak yükseliş uzun sürmedi, sadece üç hafta sonra endeks 1,27 trilyon dolar ile yerel bir zirveye ulaştı ve hızlanan bir düşüşe başladı. Haziran ayının en düşük seviyesine ulaşmasına neden oldu. Bu sefer mavi direnç çizgisi desteğe dönüştü (R/S çevirme) ve zaten iki kez doğrulandı. Ancak bundan önce, Şubat 2021’den beri yürürlükte olan uzun vadeli destek hattında (turuncu çizgi ve ok) önemli bir kırılma yaşandı. Şu anda, hattın direnç olarak hareket etmesi bekleniyor ve şu anda 1,05 trilyon dolar civarında bulunuyor. Ayrıca, ATH’den düşüşün tamamı için ölçülen 0,5 Fib geri çekilme seviyesine yakın.

Daha önce kriptoarena.com olarak yorumlarını aktardığımız analist StockmoneyL , TOTAL2’nin 5 günlük grafiğini tweetledi. Mevcut altcoin piyasasının fraktallarını ve 2018-2021 dönemini birbiriyle karşılaştırıyor. Analist, önümüzdeki haftalarda büyük artışlara ve 2022’de yükselişe geçecek bir altcoin sezonuna yol açabilecek benzer yapıya dikkat çekiyor. İlginç bir şekilde, fraktal tekrar ederse, en yakın direnç 1 trilyon dolar civarında olurdu.

“Altcoin sezonu daha yeni başladı!”

Altcoin piyasa değeri grafiğinin analizi ve önceki döngü ile benzerlikler, altcoin fiyat artışlarının devam etmesinin tek nedeni değil. Uzmanların paylaştığı verilere göre 2022 altcoin sezonu daha yeni başladı. Günlük olarak güncellenen altcoin sezon grafikleri, endeksin Ağustos başında altcoin baskınlık bölgesine girdiğini gösteriyor. Uzmanların sözleri ise şu şekilde:

“İlk 50 kripto paranın yüzde 75’i geçen sezonda (90 gün) Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiyse, Altcoin Sezonudur.”

10 Ağustos’ta oluşturdukları altcoin sezon endeksi maksimuma yakın bir değer kaydetti. Bu seviyeler Nisan-Haziran 2021 döneminden beri görülmedi. Bu nedenle, endeks önümüzdeki birkaç hafta boyunca 75 değerinin üzerinde kalırsa, yakın gelecekte güçlü bir 2022 altcoin sezonu yaşayabiliriz.

Altcoin Sezonu mu Geliyor? Bu Altcoin'ler Büyük Kazandıracak!

Buna ek olarak uzmanlar, son 90 gün için en iyi performans gösteren 50 kripto para birimini açıkladılar. BTC, devam eden sezonda yüzde 20 değer kaybederken, bu altcoin’ler artış kaydetti. Liderler arasında yüzde 342’lik artışla CEL, yüzde 109’luk artışla ETC, yüzde 71’lik artışla UNI ve yüzde 20’lik artışla LINK bulunuyor. Ayrıca ADA ve XRP’da listede bulunuyor.

Altcoin Sezonu mu Geliyor? Bu Altcoin'ler Büyük Kazandıracak!

Ethereum Bitcoin’i arkasında bıraktı!

2022’de potansiyel bir altcoin sezonunun bir başka göstergesi de en büyük altcoin olan Ethereum’un (ETH) BTC’ye karşı performansı. Ethereum’un USD karşısında teknik analizi, son haftalarda ETH fiyatında dinamik bir artış olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, RSI’nin uzun vadeli direnç çizgisinden bir çıkış yapması ve 2100 dolar seviyesine kadar yükselmeye devam etmesi de mümkün.

Şimdi BTC ile olan ilişkiye bakarsak, haftalık grafik daha da yükseliş perspektifi sunuyor. ETH/BTC, daha önce direnç görevi gören 0,05 BTC’de dipten bu yana yükseliyor. Bu alanın doğrulanması, devam eden yükselişi başlatan bir yükseliş sinyaliydi. Teknik göstergeler yükseliş trendinin başladığını doğruluyor. RSI, hem düşen direnç çizgisinin (mavi) hem de 50 seviyesinin üzerine çıktı. Bu arada, MACD yakın zamanda bir yükseliş eğilimi yaptı ve giderek daha yüksek yukarı doğru momentum çubukları üretiyor. Tüm bu gelişmeler, devam eden yukarı yönlü momentum için güçlü sinyallerdir.

Altcoin Sezonu mu Geliyor? Bu Altcoin'ler Büyük Kazandıracak!

Kripto para analisti @el_crypto_prof , Ethereum’un Bitcoin’e karşı değerlemesinde büyük bir artışın eşiğinde olduğumuzu öne sürdüğü aylık bir ETH/BTC grafiği çizdi. Bugünkü fiyat hareketinin 2017 başlarındaki döneme (turuncu elipsler) tekabül ettiğini belirterek, tarihsel yukarı doğru dalgaların fraktallarındaki paralelliklere dikkat çekti.

Onun tahminine göre ETH, önümüzdeki aylarda dipten yüzde 379 artış görebilir ve 0.25 BTC’ye ulaşabilir. Eğer durum gerçekten böyleyse, Ethereum’un yükselişi, 2022 altcoin sezonu için güçlü bir katalizör olacaktır.

Altcoin Sezonu mu Geliyor? Bu Altcoin'ler Büyük Kazandıracak!

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak beincrypto
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku