Kripto Para Ayı Tuzağı Nedir? Nasıl Al-Sat Yapılır?
Kripto Para Ayı Tuzağı Nedir? Nasıl Al-Sat Yapılır?

Kripto Para Ayı Tuzağı Nedir? Nasıl Al-Sat Yapılır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret terminolojisi, özellikle yeni terimlerin düzenli olarak ortaya çıktığı kripto para piyasalarında, ilk kez trader’lar ve yatırımcılar için kafa karıştırıcı olabilir. Bu kılavuzda, kripto para ayı tuzağı teriminin ne olduğunu ve bir ayı tuzağı bulduğunuzda nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Kripto para ayı tuzağı nedir?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, kripto piyasalarında (ve geleneksel finans piyasalarında), ayı tuzağı, bir varlığın değerinde düşüş olabileceğini düşündüren potansiyel bir fiyat tersine dönüşünü yanlış bir şekilde gösteren bir fiyat örüntüsüdür. Buna ayı tuzağı denir çünkü fiyatın tersine döndüğünü gören düşüş eğilimindeki trader’lar ve yatırımcılar, yeniden değer kazanmaya başlamadan hemen önce varlığı satabilir ve ayılar için ticaret kayıpları yaratır.

kripto para

Ayı tuzağı nasıl oluşur?

Ayı tuzağı, fiyatında geçici bir düşüş trendi yaratmak için bir varlığın koordineli ve kontrollü bir şekilde satılmasının bir biçimi olabilir ve önemli miktarda kripto varlığa sahip olan birkaç yatırımcının aynı anda büyük miktarda kripto para birimini satmak için gizli anlaşma yapmasını içerir. Bu eylemin amacı, piyasa katılımcılarını bir fiyat düzeltmesinin gerçekleştiğine ve pozisyonlarını tasfiye etme ihtiyacının nihayetinde varlığın fiyatını aşağı çektiğine ikna etmektir. Fiyat belirli bir seviyeye düştüğünde, ayı tuzağı serbest bırakılır ve gizli anlaşma yapan yatırımcılar varlıkları daha düşük bir fiyattan geri alırlar. Kripto varlığın değeri artmaya başlayacak ve yatırımcılar fiyat hareketinden kar edebilecek.

kripto para

Ayı tuzakları birkaç gün içinde veya birkaç saat içinde gerçekleşebilir. Genel olarak, bir ayı tuzağı genellikle ani ve kısa ömürlüdür ve boğa piyasası katılımcılarını, bir miktar kayba yol açabilecek bir fiyat düşüş eğilimi beklentisiyle dayanak varlığı açığa çıkarmaya ikna eder. Ani fiyat düşüşünün ardından, önceki yükseliş trendi gibi keskin. Kripto para birimini açığa satan ayılar, bir ayı tuzağına yakalanırlarsa tasfiye edilecek ve bu da ticaret kayıplarına neden olacaktır.

Kripto para ayı tuzağını nasıl anlarsınız?

Teknik analiz kullanarak kripto para ayı tuzağı modellerini belirleyebilirsiniz. Bu fiyat modelini belirlemenize yardımcı olacak bir avuç grafik analiz göstergesine bir göz atalım:

  • Hacim göstergeleri

Kripto ticaret hacimlerini analiz etmek, potansiyel bir ayı tuzağını tespit etmenize yardımcı olabilir. Normalde, yukarı veya aşağı önemli bir piyasa hareketi olduğunda, kaymaya eşlik eden yüksek hacimler fark edeceksiniz. Bu, yatırımcıların kar elde etmeye veya zararları karşılamaya çalışmasının sonucudur. Düşük işlem hacmine sahip bir varlığın fiyatındaki sert düşüş, potansiyel bir ayı tuzağına işaret edebilir. Bu, birkaç yatırımcının sattığı ve varlığın fiyatının düşmesine neden olduğu anlamına gelir.

  • Fibonacci düzeltmeleri

Fibonacci fiyat seviyeleri, destek ve direncin muhtemel olduğu yerleri gösteren trend çizgileridir. Bir kripto varlığın fiyatı düştüğünde ancak Fibonacci seviyelerini kırmadığında potansiyel bir ayı tuzağı tespit edebilirsiniz.

kripto para

  • Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi

RSI, bir varlığın fiyat ivmesini izlemek için kullanılan bir araçtır. 25’in altındaki bir RSI, bir yükseliş trendine hazır olan bir düşüş ivmesini gösterir ve 75’in üzerindeki bir RSI, aşağı yönlü bir fiyat hareketine yol açabilecek bir ivme gösterir. RSI, varlığın fiyat ivmesinin yükseliş mi yoksa düşüş eğilimi mi olduğunu gösterdiği için fiyat dönüşlerini tahmin etmeye çalışırken yararlı bir araçtır. Teknik göstergeler, gerçek bir fiyat eğilimine karşı potansiyel olarak bir ayı tuzağı belirlemenize yardımcı olabilir, ancak bunlar asla bağımsız göstergeler olarak kullanılmamalı, her zaman diğer göstergeler veya ticaret araçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Bir ayı tuzağı nasıl takas edilir?

Bir ayı tuzağı kripto para piyasasını bozar ve yatırımcıları etkiler, çünkü varlığın rotasını değiştirmeden ve yukarı yolculuğuna devam etmeden önce birincil yükseliş eğiliminin fiyat tersine dönmesinden geçer. Sonuç olarak, ayı tuzaklarına yaklaşmanın birkaç yolu vardır. İlk olarak, orta ve uzun vadede elde tutmayı planlıyorsanız, yatırımınızı yalnızca HODL yapabilirsiniz . Aslında, HODL yapmayı planlıyorsanız, grafiklere bakmanın pek bir anlamı yok. İkinci olarak , varlıktaki artan oynaklıktan kar etmenizi sağlayan uzun boğma gibi bir opsiyon ticareti (likit bir opsiyon piyasası olması şartıyla) yapabilirsiniz .

4 Mayıs Kritik Gün: Bitcoin Sert Çakılabilir!

Üçüncüsü, bir ayı tuzağı tespit ettiğinize ikna olduysanız, düşük seviyelerde long pozisyonlar koyabilir, stop- loss’unuzu trendin orijinal yükseliş trendine geri döneceğini düşündüğünüz seviyenin altına ayarlayabilirsiniz. Grafiklere ve teknik göstergelere dayalı ticaret kripto piyasalarında çok popüler hale gelirken, ne çizelgelerin ne de grafik analiz araçlarının geleceği tahmin edemediğini hatırlamak önemlidir. Özellikle kripto gibi oldukça değişken bir piyasada, yatırımcıların bilinçli bir ticaret kararı vermek için çok çeşitli araçları, ticaret akışını ve haberleri dikkate almaları gerekir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Ayı Tuzağı Nedir? Nasıl Al-Sat Yapılır?