Grafikler Konuşuyor: Altın Fiyatında Bu Seviyeler Bekleniyor!

238

Önceki seansın kazanımlarını koruyamayan altın, 1.800 dolar seviyesini savunmak için mücadele ediyor. ABD 10 yıllık Hazine getirileri, yaklaşmakta olan Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gün içinde yapılacak politika toplantılarının ardından erken düşük seviyelerden toparlanarak %1,55’te işlem görüyor. FXStreet analisti Ross Burland değerli metalin grafiklerini inceleyerek fiyat tahminini paylaşıyor.

Altın piyasası Avrupa Merkez Bankası toplantısına odaklanmış durumda

Yatırımcılar, Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası için hazırlanıyorlar. Ancak her iki merkez bankası da politikalarında herhangi bir değişiklik açıklamayacak gibi görünüyor. Öte yandan Kanada Merkez Bankası (BOC), çarşamba günü kilit faiz oranını %0.25’te sabit tutarken, haftalık 2 milyar dolarlık niceliksel genişleme (QE) programını sonlandırdı. 1.796 dolardan işlem gören altın fiyatı perşembe günü yükseliş bölgesinde sabit ve 50 günlük EMA yakınında günlük dinamik destek sürüyor. Sarı metal hafta ortasında sıkı bir aralıkta tutunurken, küresel hisse senedi piyasaları çarşamba günü son kazançlarından vazgeçti.

Kanada Merkez Bankası, ekonomik durgunluğun etkilere azalana kadar faizleri sabit tutma yönündeki rehberliğini sürdürdü. Ancak banka bu durgunluğun 2022’nin ikinci yarısından ziyade 2022’nin orta çeyreğinde gerçekleşmesini bekliyor. Piyasalar bu akşam Avrupa Merkez Bankası’nın toplantılarına odaklanmış durumda. FXStreet analisti Ross Burland’a göre Başkan Lagarde, piyasaları gelecek yıl daha yüksek faiz oranlarına ilişkin yükselen beklentileri tersine çevirmeye ikna etmekte zorlanabilir. Bu arada, TD Securities analistleri, enflasyon koruması arayışının, reel oranlar düşerken altın için olan ilgiyi desteklemeye devam ettiğini şu sözlerle ifade ediyor:

Spekülatörler enflasyona hazırlanırken, on yıllık başa baş getirileri 2012’den bu yana en yüksek seviyelerinde sabitlenmeye devam ediyor. Enflasyona olan ilgi altını desteklerken, küresel piyasalar yoğun bir şekilde Fed’in çıkışını fiyatlandırmaya odaklanmaya devam ediyor ve piyasa temelli enflasyon beklentilerindeki son artış da Fed’in daha erken bir zam yapma ihtimalini artırıyor.’

XAU/USD grafiklerinin analizi

Analistlere göre, Merkez bankalarının tepki fonksiyonlarının tarihsel olarak enflasyondan ziyade büyümeyle daha fazla ilişkili olduğu için bu aksaklıkları gözden geçireceklerini göz ardı etmemek gerekiyor. Bunlar göz önüne alındığında piyasa, gerçekleşmesi muhtemel olmayan bir politika hatasını giderek fiyatlıyor. Bu sebeple analistlere göre, Fed fiyatlandırmasının önümüzdeki aylarda gevşemesi muhtemel olduğundan, altın yatırımı yapmak için nedenler giderek daha zorlayıcı hale geliyor. Analistler konuya ilişkin olarak ayrıca şu ifadeleri de kullanıyor:

Bu anlatı henüz zirveye ulaşmamış olsa da artan mali sürüklenmenin bir sonucu olarak ABD ekonomik faaliyetinde bir yavaşlamanın yeniden fiyatlandırmayı tetiklemesini bekliyoruz.

Öte yandan 1.835 dolar seviyesi, bölgeyi 1.880 dolara kadar şu şekilde koruyor:

Altın boğaları ilerleme kaydediyordu. Ancak salı günkü fiyat hareketi, dinamik desteğin önemli bir testi için şu şekilde harekete geçti:

Daha fazla altın haberi için Kriptoarena.com’u takip edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fxstreet.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku