Üç Dev Yatırım Şirketinden Terra (LUNA) Kararı! İşte Ayrıntılar!

548
Üç farklı ETP ürünü sağlayıcısı, Terra (LUNA) bağlantılı yatırım araçlarıyla ticaret ve hisse dağıtımını durdurduklarını açıkladı.

VanEck, Valour ve 21 Shares, Terra (LUNA) ürünlerinin sunumunu durdurma kararı aldı

Terra (LUNA), stablecoin UST’yi USD’de sabit kalmasına yardımcı olması gerekiyordu. Ancak, UST, dolar’dan ayrılmaya devam ederken, LUNA fiyatı 0 dolara kadar düştü. Terraform Labs şimdi yeniden başlayan Terra ekossitemini bir an için durdurmak zorunda kaldı. Avrupa’da LUNA ETP ürünleri sunan VanEck, Valour ve 21Shares şirketlerinin tamamı, ağ üzerinde yaşanan ve bilinçli olarak merkeziyetsiz ağın durdurulmasını kapsayan iki tam kapanma sebebiyle hisse dağıtımını durdurduklarını açıkladı. Üç ürün de bu hafta yaklaşık olarak yüzde 100 değer kaybetmişti. VanEck, Cuma günü yatırımcılarına yaptığı açıklamasında VanEck Terra ETN ürünü için hisselerin oluşturulmasını ve itfasını geçici olarak askıya alacağı konusunda uyarıda bulundu. Söz konusu ürün, birçok Avrupa ülkesinde işlem görüyor. Şirket, bu kararın nedeni olarak “tokenin değerinin büyük oranda düşmesini ve Terra ağının durdurulmasını gösterdi. VanEck tarafından yapılan açıklamadaşuifadelereyer verildi:
Terra ağında LUNA işlemleri gerçekleştirilemiyor. Bu yüzden teknik olarak VanEck Terra ETN ürünü için hisse oluşturulması ve itfa işlemlerinin kabul edilmesi mümkün değil.
Son Dakika: Terra Ağı Durduruldu! Bitcoin ve LUNA’da Neler Oluyor?
 
VanEck, “mümkün olduğu ve izin verildiği zaman en kısa sürede bir piyasa yapıcı ile piyasa sağlamak istediğini de” sözlerine ekledi. Benzer şekilde Valour’dan yapılan açıklamaya göre de “Terra ekosistemindeki yüksek oynaklık ve belirsizlik nedeniyle Valour Terra SEK ürününün ticaretinin durdurulduğu” açıklandı. Buna ek olarak İsviçre merkezli 21Shares, yaptığı açıklamasında “LUNA ağının aralıklı ve tutarsız bir şekilde çalışması” nedeniyle Terra ETP ürününün askıya alındığını duyurdu.

Topluluktan yeni teklif geldi

Basında çıkan haberlere göre, Do Kwon daha önce Basis Cash isimli stablecoin projesini arkasındaydı ve bu proje de fiyaskoyla sonuçlandı. Topluluğun sunduğu yeni teklif, yeni LUNA yatırımcılarına, hisse sahiplerine ve geliştiricilere krizin etkisinden kurtarılması için LUNA basılması ve dağıtılması çağrısında bulunuyor. Yeni plana göre, arzın yüzde 40’ı LUNA hissedarlarına dağıtılacak, yüzde 40’ı ise yeni ağ başlatıldığında UST sahiplerine dağıtılacak. Ayrıca  yüzde 10’u, Terra’nın saldırısı ve durması arasında LUNA sahiplerine dağıtılacak. Geriye kalan yüzde 10’u ise Dapps, hizmet sağlayıcıları, altyapı sağlayıcıları gibi ekosistemin geliştiricilerine dağıtılacak.
Terra geliştiricileri, ileriye dönük en iyi çözümü belirlemek amacıyla topluluk ve geliştiricilerle birlikte çalışmak için bir Twitter hesabı oluşturdu. Topluluk üyelerinin katılması ve sorunları ve çözümleri tartışması için bir Discord hesabı da açıldı. Yapılan açıklamada, “UST, yeni ağ açılışında Luna ile değiştirildiğinde, mevcut haliyle varlığını sona erdirecek ve teminatlı biçimde ortaya çıktıktan sonra yeniden başlatılacak.” ifadesine yer verildi. Bu teklif, Terra forumlarında ilgi görüyor. Ancak Terra’nın lider geliştiricilerinin bunu dikkate alıp almayacağı henüz belli değil. LUNA fiyatı, an itibariyle yüzde 99.98 düşüşle 0.000059 dolara akıldı. Altcoin şu anda CoinMarketCap’te 222. sırada yer alıyor. UST, ABD doları karşısında sabit değerini kaybettikten sonra şu anda 0.18 dolardan işlem görüyor. Şirket ayrıca sermaye artırmak ve UST-USD sabit değerini yeniden kurmak için yatırımcılar ve firmalarla görüşüyor.
Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku