Tesla Çin’de Bocalamaya Başladı: Şirket Bitcoin (BTC)’lerini Satacak mı?

37

Tesla‘nın Bitcoin (BTC) macerası, önde gelen elektrikli otomobil üreticisinin duyurudan sonraki bir ay içinde Bitcoin ödeme seçeneğini askıya almasıyla kısa sürdü. Şirketin CEO’su Elon Musk, Bitcoin’in artan çevresel endişesini, Tesla arabaları için BTC ödemesinin kaldırılmasının arkasındaki temel neden olarak gösterdi. Ancak birçok uzman, Tesla’nın bilançosunda hala 1 milyar doların üzerinde BTC’yi elinde tuttuğu için Musk’ın Bitcoin hakkındaki iddialarının mantıklı olmadığını belirtiyor.

Tesla komünist partinin çizgisinden gidiyor

Teslanın Bitcoin kararına ilişkin olarak, yatırımcı ve ABD hükümetinin baskısı, Çin pazarında yer edinme hedefi gibi birçok teori ortaya çıkmaya başladı. Çin’in kripto para işletmeleri ve Bitcoin madenciliği konusundaki yasakları göz önüne alındığında, çoğu kişi Tesla’nın büyüyen gücünü ayakta tutmak için Komünist Parti’nin çizgisinden gittiğini söyledi. Bununla birlikte, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’deki son gelişmeler, elektrikli otomobil üreticisi için bazı şeylerin yolunda gitmeyebileceğini gösteriyor.

Çin, dünyanın en büyük tüketici pazarı haline geldi ve birkaç ünlü Amerikan markası, yeni müşteriler kazanmak ve nakit akışı sağlamak için ülkede pazar kurmaya çalışıyor. Tesla da bu şirketlerden bir tanesi. Elektrikli araç üreticisi ülkedeki en büyük üretim tesislerinden birini kuruyor ve bu yıl Haziran ayında 30 binin üzerinde Çin yapımı otomobil teslim etmeye başladı. Bir dizi gelişme, Tesla’nın Çin’deki balayı döneminin sona erebileceğini gösteriyor.

Tesla Model 3 infilak etti: Çin medyasında Tesla karşıtlığı büyüyor!

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, bazı gelişmeler şirketin aleyhine gitmeye başladı. Çin medyasının şirket hakkında yaptığı olumsuz haberlerden sonra, düzenleyici tarafında şirket için sorunlar ortaya çıktı. Bloomberg’in yakın tarihli bir raporu, Tesla’nın, Komünist Parti’den sosyal medyada şirkete yönelik eleştirel yorumları ve alayhindeki haberleri sansürlemesini talep ettiğini, ancak bu konuda  herhangi bir yardım almadığını öne sürdü. Tesla Çin‘de bir darbe alırsa, bu gelişme, Bitcoin varlıklarını da etkileyebilir.

Çin’de en çok satan elektrikli araç olmasına rağmen, bazısı ölümcül şekilde sonuçlanan bir dizi tartışmalı kazaya karışan Tesla’nın bu kez Model 3’ü Şangay kentinde bir konutun garajında park halindeyken infilak etti.

Şirket Bitcoin satacak mı?

Tesla, geçen çeyrekte 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımının yüzde 10’unu sattı ve Musk, bunun  Bitcoin’in likiditesini test etmek için yapıldığını söyledi. BTC satışı, Tesla’nın 2021 çeyreği için karını artırmasına da yardımcı oldu. Şirket, hala bilançosunda Bitcoin’in önemli bir bölümünü elinde tutuyor ve Bitcoin fiyatı, Çin faktörü ile birlikte satın aldığı fiyatının altında işlem görmeye devam ederken, Tesla, Bitcoin varlıklarının bir kısmını tekrar satmak zorunda kalabilir.

Musk, Tesla için BTC ödemesini askıya aldığı zaman Bitcoin madenciliğinin yüzde 50’sinden fazlasının sürdürülebilir olduğunu gösteren yeterli kanıt bulunduğunda yeniden gözden geçireceklerini söylemişti. Son Bitcoin madencilik konseyi raporu, BTC madenciliğinin yaklaşık yüzde 57’sinin Musk’tan herhangi bir yorum yapılmadan yenilenebilir kaynaklar kullanılarak yapıldığını kanıtladı. Bu gelişme, Musk’ın Bitcoin’e karşı duruşunun sadece çevreyle ilgili olmadığını kanıtladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku