Avrupa Birliği’nden Elon Musk’a Uyarı: Kripto Manipülasyonu Yasaklanıyor!

86

Dünya, kripto para piyasasına ya katı düzenleyici politikalar uyguluyor ya da benimsiyor. Latin ve Kuzey Amerika ülkeleri sektöre olan inançlarını gösterirken, Asya’daki birçok ülke endüstriye sırtını döndü. Bütün bu gelişmeler yaşanırken, Elon Musk ise manşetlerden düşmedi.

AB Kripto para sektörünü düzenlemede ciddi adımlar atıyor

Avrupa Birliği’nin ‘Dijital Finans Stratejisi’, merkeziyetsiz kripto para birimleri sektörünü düzenlemek için artık ”Kripto Varlıklıkları Piyasa Yasası”nı da (MiCA) içeriyor. Avrupa Konseyi’nin kripto paralarla ilgili çalışmalarından en önemlisi yakında Avrupa Birliği’nin gündemine gelmesi beklenen ve dijital para ekosistemi için oldukça önemli bir düzenleyici girişim olan “Kripto Varlık Piyasalarının Düzenlenmesi” çalışmasıdır. Bu çalışma dijital varlıklar için kapsamlı bir düzenleyici çerçeve sunmaktadır. MiCA, kripto piyasası için, istikrarlı para ticareti için yetkili izin gerekliliğinden, yatırımcılar tarafından keşfedilmeden önce küçük altcoin projeleri için yasal statü edinme zorunluluğuna kadar alışılmadık düzenlemeler önerdi.

Elon Musk Kripto Paralar Üzerindeki Sihirli Gücünü Kaybediyor!

Ancak 168 sayfalık belgenin ‘Elon Musk’ maddesi özellikle dikkat çekiyor. Kripto para piyasasını manipule eden tweetleriyle ön plana çıkan Musk Elon’ın, özellikle meme odaklı altcoin‘ler ve Bitcoin üzerindeki etkisi yatırımcılara zarar veriyor. MiCA düzenlemeleri, Musk’ın sosyal medyadaki aktivitelerini sınırlandırıyor ve fiyatları manipüle etmek için kullandığı manipülasyonu bırakmasını gerektiriyor. Yasanın ihlali suçunda ise cezai işlemler devreye giriyor.

MiCA, Musk’ın manipülasyonunu sınırlandıracak!

Dijital para piyasasının oynaklığı, genellikle yatırımcıları uzaklaştırır. Özellikle Musk gibi zengin girişimciler sosyal medya platformlarını kullanarak piyasayı manipüle etmeye başladıklarında, bu büyük bir panik havası yaratır. Kripto paraların demokratik ve merkeziyetsiz statüsü göz önüne alındığında bu kabul edilmez bir hareket. Musk’ın tweet’lerinin altcoin’lerin volatilitesi üzerindeki etkisi hem insanları hem de düzenleyici kurumları rahatsız ediyor. Tesla’nın Bitcoin’deki tutarsız duruşu ve Elon Musk’ın Doge, Floki, Shiba, Baby Doge hakkındaki tweetleri ile piyasa daha riskli hale geldi.

Avrupa Merkez Bankası Üyesi: Bitcoin Çok Tehlikeli Bir Hayvan

MiCA düzenlemeleri, ünlülerin kripto piyasalarını manipüle etmesinin yanı sıra bir fenomen veya influencer olarak bir kutlama pozisyonu edinilmesini yasakladı. Her ikisi de Ulusal hukuk tarafından uygulanacak ve yasanın  ihlali ceza hukuku kapsamında cezalandırılacak. Ünlü İngiliz üniversitesi London School of Economics and Political Science (LSE) AB’nin basın açıklamasına ilişkin analizlerinde şunları ortaya koydu:

Yönetmelik, yürürlükteki ulusal hukuka bağlı olarak, cezai hukuk yollarıyla cezalandırılabilecek bu tür piyasa manipülasyonlarını yasaklamaktadır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku