Solana Güven Sorununu Çözemeye Çalışıyor! Satış Baskısı Sürecek mi?
Solana Güven Sorununu Çözemeye Çalışıyor! Satış Baskısı Sürecek mi?

Solana Güven Sorununu Çözemeye Çalışıyor! Satış Baskısı Sürecek mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın dört bir yanındaki Solana (SOL) kullanıcıları, Salı gecesi, internete bağlı cüzdanlarının aniden SOL, USDC stabilcoin ve diğer Solana tabanlı token’lardan sözde tedarik zinciri hack saldırısında boşaltıldığını görünce şaşırdılar. 8.000’den fazla SOL cüzdanının tehlikeye atıldığı ve hacker’ların yaklaşık 5 milyon dolar değerinde altcoin ile ortadan kaybolduğu ortaya çıktı.

Hacker’lar binlerce Solana cüzdanını yağmaladı.

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, hack haberi Salı gecesi geç saatlerde ortaya çıktı. Saldırıların tam kapsamı hala bilinmemekle birlikte, Solana Status, yaklaşık 8.000 cüzdanın etkilendiğini ortaya koydu. Saldırganlar Phantom, Slope ve TrustWallet kullanıcılarını hedef aldı. Bazıları, saldırının, kullanıcıların daha önce akıllı sözleşmelere ve diğer platformlara vermiş olabileceği mevcut izinlerle bir ilgisi olduğunu iddia etti. Solana tabanlı NFT pazarı Magic Eden, kullanıcıları şüpheli bağlantılar için izinleri iptal etmeye çağırdı. Bununla birlikte, işlemler meşru bir şekilde imzalandığı için bu çağrı çok da yardımcı olmadı, bu nedenle kullanıcıların özel anahtarlarının tehlikeye atıldığını gösterdi.

Solana, Hem Ethereum Hem de Binance'i Gölgede Bıraktı!

Birden fazla ekosistemden mühendisler, saldırının Solana çekirdek kodundaki bir hatadan kaynaklanmadığını söyledi. Saldırı muhtemelen blockchain ekosistemindeki birkaç cüzdan tarafından kullanılan yazılımdaki güvenlik açıklarından kaynaklanıyordu. Solana’nın kurucu ortağı ve Solana Labs CEO’su Anatoly Yakovenko, hem iOS hem de Android kullanıcılarının tedarik zinciri saldırısının kurbanı olduğunu doğruladı. Ayrıca etkilenen kullanıcılardan bilgi vermelerini istedi.

Yatırımcılar güvenini kaybederken, SOL satış baskısı ile boğuşuyor

Daha geniş kripto topluluğundan Solana kullanıcılarına verilen tutarlı mesaj, fonlarını merkezi borsalara veya soğuk hava depolarına aktarmaktı. Bu arada, Solana Vakfı, saldırı sırasında para kaybedenlerden, olaya bakan mühendislerin kök nedeni ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak için bir anket doldurmalarını istiyor. SOL cüzdan hack’i, yatırımcı topluluğundan eleştiri aldı ve Twitter’daki bazı endüstri gözlemcileri SOL kripto para biriminin kısıtlanmasını önerdi. Solana, geçtiğimiz aylarda Ethereum (ETH) alternatifi olarak çekiciliğini zedeleyen çok sayıda ağ kesintisi yaşadı.

50 Kripto Para Uzmanı Solana (SOL)'nın Yılsonu Fiyatını Belirledi!

SOL’un fiyatı başlangıçta, hack’in bildirilmesinden sonraki saatler içinde yaklaşık yüzde 7 oranında düştü. Popüler kripto para birimi, kayıpların bir kısmını 38.49 dolarlık mevcut fiyata veya son 24 saatlik işlem döneminde yaklaşık yüzde 3.28’lik bir düşüşe indirdi. Bununla birlikte, bu kadar yaygın bir hack olayının SOL ağında gerçekleşmesi, kripto para ekosistemine ve blockchain ağına karşı büyük bir güvensizlik oluşturmuş durumda.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Solana Güven Sorununu Çözemeye Çalışıyor! Satış Baskısı Sürecek mi?