Solana Geliştiricileri Hack’in Nedenini Buldu! İşte Detaylar

66

Bildiğiniz üzere Solana projesinin başı uzun zamandır belada bulunuyor. Geçtiğimiz dönemlerde birçok kez kesintiler yaşanan platformda bu sefer de milyon dolarlık hack saldırısından etkilenen 8 bin adeti aşkın kripto para cüzdanı bulunuyor. Solana geliştiricileri ise yapılan hack işleminin nedenini ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Uzmanlar: “Tedarik Zinciri Saldırısı olabilir!”

Son zamanlarda birçok saldırıyla karşı karşıya gelen Solana ekibi, ekosistemindeki cüzdanlarda mevcut olan güvenlik açıkları nedeniyle hack saldırılarının gerçekleştiğini ortaya koydu ve toplamda 8 bini aşkın cüzdanın etkilendiğini belirtti. Solana kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, saldırı hakkında yorumlarda bulunurken hem Android hem de IOS kullanıcılarının saldırıların kurbanı olduğunu açıkladı. Daha önce de kriptoarena.com olarak belirttiğimiz üzere, blockchain güvenlik firması PeckShield tarafından yapılan ilk tahminlere göre, kurbanların cüzdanlarından toplam olarak 8 milyon dolar değerinde kripto para çekildi. Başlangıçta, saldırının temel nedeni belirsizliğini koruyordu ve bazıları diğer blok zincirlerinin de etkilenebileceğinden şüpheleniyordu.

Solana Geliştiricileri Hack'in Nedenini Buldu! İşte Detaylar

Uzmanların saldırı hakkında belirttiği kritik noktalardan biri ve neredeyse tek belirgin özelliği, cüzdanların Solana (SOL) satın alımı yapmak dışında nerdeyse hiç aktivitesi bulunmuyor. Uzmanların açıklamalarına göre, bu normal bir oltalama saldırısı değil ve bir tedarik zinciri saldırısı olabilir. Tedarik zinciri saldırısı (Supply Chain Attack), kötü amaçlı üçüncü tarafların, bir iş ortağı veya sistemin bir parçası gibi kendini göstererek zincir içerisindeki yürürlüğe dahil olarak manipülasyon işleminde bulunması olarak açıklanabilir.

Kripto para topluluklarından Solana (SOL)’ya destek!

Tabii ki kripto para toplulukları da saldırıya kayıtsız kalmadı. Twitter üzerinden birçok Tweet atan kripto para toplulukları, mevcut saldırı hakkında ilginç yorumlarda da bulundu. Uzmanlara göre saldırı, internete bağlı sıcak cüzdanları etkiledi. Bu da kaçınılmaz olarak, mevcut güvenlik tuzakları göz önüne alındığında, internete bağlı cüzdanların donanım cüzdanları yerine kullanılması gerekip gerekmediği konusunda bir tartışmaya yol açtı. Genel olarak Solana (SOL) uzun bir zamandır güvenlik problemleriyle uğraşıyor. Bu yüzden çoğu kullanıcı başlangıçta saldırının yazılım kodunda olan bir eksiklik/hatadan dolayı olabileceğini varsayıyordu.

Solana, Hakkında Açılan Davaya Rağmen Ralli Yaptı! Devamı Gelecek mi?

Son 7 günlük süreçte ise Solana fiyatı yüzde 11,8 yükseliş yaşadı. Popüler kripto para birimi uzun bir süredir güvenlik problemleri yaşıyor. Birçok kullanıcı, Twitter üzerinden bu altcoin için yorumlarını belirtirken, Solana ise yükseliş yaşamaya devam ediyor. Anlık olarak SOL, 40.51 dolardan işlem görüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak u.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku