Kripto Para Piyasalarını Bu Hafta Neler Bekliyor?

28

Bitcoin(BTC), Ethereum(ETH), Ripple (XRP), Cardano(ADA) ve diğer kripto para birimlerinin çoğuna bakıldığında kırmızıda işlem görüyor. Daha geniş kripto para piyasasının Ağustos ayını düşüş eğiliminde açtığı gözlemlendi. Şu anda, küresel kripto piyasasının son 24 saat içerisinde yüzde 0,94 oranında geri çektiği belirtiliyor.

Kripto para birimlerini etkileyecek faktörler neler?

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olarak adlandırılan Bitcoin fiyatının, son 24 saatte 23 bin dolar seviyesinin biraz üzerinde, yüzde 2.5 düşüşle işlem görmeye devam ediyor. 30 Temmuz 2022 tarihinde Bitcoin’in 24.650 dolara doğru harekete geçtiği gözlemlendi. Ancak, 13 Haziran tarihinden bu yana yükselişe tam anlamıyla geçilemediği belirtiliyor. Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; Temmuz ayına bakıldığında ise, lider kripto para biriminin yüzde 19.8 oranında değer kazandığı görülüyor. Bu kazancın, Ekim 2021 tarihinden bu zamana kadar ki en iyi fiyat dalgalanması olduğu kabul ediliyor. Bu arada, lider altcoin projesi Ethereum’da da Temmuz ayı genelinden yüzde 56.1’lik bir artış yaşandı.

Altcoin projeleri BTC’den daha mı iyi performans sağlıyor?

Crypto Tony adın ile tanınan kripto para analisti, Bitcoin ve altcoinleri birbiriyle karşılaştırıldığında altcoin projelerinin çok daha iyi performans gösterdiğini belirtiyor. Ancak Bitcoin’e baktığında ise, satış baskısı altında olduğunu iddia etti. Analist ayrıca, kripto para birimlerinin bir toparlanma aşamasına girmiş olmasına rağmen, bu haftanın bir konsolidasyon haftası olabileceğini söylüyor.

Bunun yalnızca Bitcoin fiyatı için değil, para biriminin işlem hacminde bile yüzde 14 oranında gerileme sonucunda 23,2 milyar dolar olarak konumlandığı belirtiliyor. Bununla birlikte, lider kripto’nun piyasa hakimiyetinde de son 24 saatte yüzde 0,27 düşüş yaşandığı bildirildi. Analist, mevcut trendden bir kopuş yaşanabileceğini öngörüyor. Crypto Tony’e göre Bitcoin, 24 bin dolar fiyat seviyesinin altına gerileyene kadar trendin kısa kalacağını söylüyor.

Bitcoin fiyat seviyesi için önemli istatistikler

Bir başka kripto analisti ve yatırımcısı olan Tedtalksmacro, Bitcoin ile ilgili paylaştığı analizinde, bu hafta ticaret yapacağına dair birkaç sinyal verdiğini belirtiyor. Analiste göre, ISM ve Temmuz ayı ABD istihdam istatistikleri bu hafta içerisinde açıklanacak. FED’in piyasalar adına bundan sonraki süreci bu verilere bağlı olacağını söylüyor.

ISM, İstihdam ve İstikrarlı fiyatlardan oluşan ABD ekonomisi adına etken ölçülerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu durumun ise FED’in para politikasını doğrudan etkileyeceği bildirilmektedir. Analist ve yatırımcı Tedtalksmacro’nun tahminine göre, ISM endeksi düşük olursa Bitcoin fiyatında bir artış yaşanacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak coinpedia
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku