SEC Bitcoin (BTC) Konusunda Yine Uyardı: ”Gözümüz Üstünüzde”

0 48

 

Türkiye’de ABD’nin SPK’sı olarak bilinen regülatör kuruluş SEC tarafından yayınlanan raporda Bitcoin (BTC)’in volatilitesi ve yatırımcılar için yarattığı riskler konusunda uyarıda bulunuldu.

SEC yatırımcıları uyardı

SEC, Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerine maruz kalan yatırım fonları için bir uyarı yayınladı ve yatırımcılarından bu konuda son derece dikkatli olmalarını istedi. Geçen yıl BTC fiyatındaki devasa artışla birlikte, birçok hedge fon, sigorta şirketi ve emeklilik fonları gibi fonlar BTC ve türev ürünlerine maruz kalmaya çalışıyor.

SEC, Bitcoin türevi ürünlerin giderek daha popüler hale gelmesine rağmen, bunların “oldukça spekülatif” ve doğası gereği volatil olduklarını unutmamak gerektiğini belirtiyor. SEC, yatırımcılardan durum tespiti yapmalarını, risk durumunu tartmalarını ve fonların açıklamalarını incelemelerini istedi. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere SEC şunları söyledi:

Yatırımcının korunması ve bu fonların uygunluğunun değerlendirilmesi bzim için en önemli önceliktir

Üç önemli husus

Menkul kıymetler düzenleyicisi, üç ana hususu kontrol ederken inceleme başlatacağını söyledi.

1-Fonların Bitcoin’deki türevlerini tasfiye etme yeteneklerine bakın.

2-Bitcoin vadeli işlemler piyasasını iyice analiz edin ve Bitcoin türevlerindeki yatırım fonunu “uygun şekilde” destekleyip desteklemediğini görün.

3-Fonların Bitcoin varlıklarını ve değerlemelerini gözden geçirin.

ABD pazarı, ilk Bitcoin ETF’sinin piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla bekliyordu. Birçok büyük finans devi, başvuruları  SEC’e sundu. Son zamanlarda, SEC, VanEck Bitcoin ETF’sinin onaylanması kararını Haziran sonuna kadar erteledi.

SEC ETF onayını gene erteleyebilir

Başkanı Gary Gensler son sözlerinde, kripto para borsalarının ve kripto para şirketlerinin çalışması için net bir düzenleyici çerçeve oluşturmak amacıyla ABD Kongresi ile birlikte çalışma ihtiyacını dile getirdi. Ayrıca, piyasanın sosyal medya manipülasyonunu kontrol etmek için regülasyon yapılması çağrısında bulundu.

Gensler, bir önceki başkana kıyasla kripto para dostu yaklaşımıyla bilinmesine rağmen, Bitcoin ve kripto spekülasyonları hakkındaki son yorumları, ABD’de Bitcoin ETF onayının muhtemelen beklenenden daha fazla zaman alabileceğini ima etti. Bloomberg analisti Eric Balchunas,  bu yıl adeta bir değişim yılı olduğunu ve SEC ekibinin de bu yıl daha önce hiç olmadığı kadar ETF konusuna pozitif yaklaştığını özellikle belirtti.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku