SEC Başkanının Açıklamaları Kripto Paraları Salladı!

0 178

 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Kongre’den kripto para piyasası ve borsalarla ilgili olarak daha fazla düzenleme istedi. Bu açıklamanın ardından kripto para piyasalarında düşüş gözlendi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yeni Başkanı Gary Gensler, bugün Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nin karşısında çıktı ve kripto paralar ile ilgili açıklamalar yapti

GameStop olayı sonrası yaşanan kaos ve piyasa volatilitesi hakkında konuşan Gensler hisse senedi ve menkul kıymet ticaretini “oyunlaştıran” aracılık uygulamalarına yeni sınırlama getirilip getirilmeyeceğini araştırdığını söyledi. Kuzey Carolina eyaleti üyelerinden Patrick McHenry, Gensler’a düzenleyici kurumun “meşru para ve hukukun üstünlüğü ile canlı bir dijital varlık piyasası” sağlamak için ne yapacağını sordu.

Kongre Düzenlemelerde Rol Almalı

Gensler açıklamaları sırasında Kongre’nin kripto para borsalarının düzenlemeyi düşünmesi gerektiğini ifade etti ve şunları söyledi:

“Kripto varlık pazarı piyasa değeri itibariyle 2 trilyon dolara yakın bir pazar. Şu anda bu borsaların SEC veya CFTC’de bir düzenleyici çerçevesi yok. Bu borsaları kapsama alan bir piyasa düzenleyici otorite bulunmuyor ve bundan dolayı da sahtekarlık veya manipülasyon konusunda gerçekten hiçbir koruyucu önlem yok.”

Gensler, Kongre’nin böyle bir düzenlemede rol almasının iyi olabileceğini savundu ve şunları ekledi:

”Kongre’nin bu konuyu ele alabilecek tek yetkili yer olduğunu düşünüyorum. Kongre yatırımcıları korumak için kripto para borsalarına daha fazla düzenleme getirmeyi düşünmeli. Çünkü kripto para borsalarının herhangi bir düzenleyici çerçevesi yok.”

Piyasada Düşüş Yaşandı

Yasal düzenlemelerden kaynaklanan eksiklik nedeniyle kripto para borsalarının sahtekarlığa ve manipülasyona açık olduğunu aktaran Gensler, Kongre’yi bu konuda göreve davet etti.

Thodex ve Vebitcoin vurgunları sonrası Türkiye de kripto para borsalarının yasal çerçevesini oluşturmaya hazırlanıyor.

SEC Başkanının açıklamalarından sonra kripto para piyasasında düşüş meydana geldi.

Bitcoin yazının yazıldığı sırada yüzde 3 oranında değer kaybı yaşayarak 55.700 dolar seviyesine geriledi.

Ethereum yüzde 2 değer kaybı yaşayarak 3460 dolara, Binance Coin ise yüzde 4 düşerek 628 dolar seviyesine geriledi.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku