kripto para

Dikkat: SEC, Binance Dahil Tüm Kripto Para Borsalarını İncelemeye Aldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Forbes bugün, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şu anda sadece Coinbase’i değil, dünyanın en büyük borsası Binance de dahil olmak üzere ABD’deki tüm kripto borsalarını araştırdığını bildirdi; Bu iddia, ABD’li senatör Cynthia Lummis’in bir çalışanı tarafından ortaya atıldı.

SEC, Binance dahil bütün borsaları denetlemeye başladı mı?

SEC’in yalnızca Coinbase değil, Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance dahil ABD’deki tüm borsaları denetleyeceği bildirildi. Özellikle, Ripple’ın SEC ile olan yasal savaşında XRP sahiplerini temsil eden avukat John Deaton, dönem içinde SEC’in yıl sonundan önce bir ABD borsasına karşı dava açmasını beklediğini söyledi. Bundan günler sonra, SEC’in Coinbase’i kayıt dışı menkul kıymetler olarak kabul edilen varlıkları listelemek için araştırdığı ortaya çıktı. Bu arada, Coinbase, kendi adına, kripto para birimi listeleme sürecinin SEC tarafından incelendiğini iddia ediyor.

binance

Bununla birlikte, SEC’in tüm kripto borsalarını araştırdığı haberi, bir kripto yöneticisinin Forbes’a bazı borsalara zaten Wells Notices’in kendilerine karşı yaklaşmakta olan suçlamalar hakkında bilgi verdiğini doğruladığı halde, Deaton’un tahminini daha olası hale getiriyor. Özellikle, ABD SEC, son yıllarda, yaptırım eylemlerine çok fazla odaklandığı ve düzenleyici netlik sağlamaya daha az odaklandığı için bir ün kazanmıştır. Buna ek olarak, kripto endüstrisi üyeleri sık sık düzenleyicinin iletişim kurmaya istekli olmamasını kınadılar. SEC ve Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu (CFTC) kripto piyasalarının denetimini paylaşmak için görüşmelerde bulunurken, Lummis personeli bu görüşmelerin bozulduğunu ve muhtemelen milletvekillerinin devreye girmesini gerektireceğini ortaya koyuyor.

SEC’in borsaları denetleme yetkisi var mı?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, özellikle, son aylarda kripto piyasalarına açıklık getirmek amacıyla, senatoda iki büyük iki partili yasa tasarısı önerildi ve her ikisi de piyasaların birincil düzenleyicisi olarak CFTC’ye yöneldi. Bununla birlikte, kripto para birimleri henüz resmi olarak menkul kıymetler olarak sınıflandırılmamıştır, bu nedenle SEC teknik olarak kendi yetki alanının ötesinde faaliyet göstermektedir.

binance

Bu, Cumhuriyetçi Senatör Tom Emmer tarafından, ajansın ve kripto karşıtı başkanı Gary Gensler’in “anayasaya aykırı bir şekilde yargı yetkisini genişletmek için icra kullanarak kripto uygulama bölümünün boyutunu genişletmeye kararlı” olduğunu söyledi. Bununla birlikte, SEC, CFTC ile kripto yargı yetkisi konusundaki anlaşmazlığını acilen çözmek istediği için, isimlendirilmeyen yetkiliye göre, bir umut ışığı var. Kaynak tarafından şu açıklama yapıldı:

Konu dahili olarak çözülmezse, yasa koyucuların dahil olması gerekecek ve Kongre’nin CFTC’nin yanında yer alması muhtemel.

Dikkat: SEC, Binance Dahil Tüm Kripto Para Borsalarını İncelemeye Aldı!