SEC Başkanı Şaşırttı: Bu Altcoin Menkul Kıymet!
SEC Başkanı Şaşırttı: Bu Altcoin Menkul Kıymet!

SEC Başkanı Şaşırttı: Bu Altcoin Menkul Kıymet!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, yaptığı açıklamalarla kripto para piyasasına damga vurmaya devam ediyor. Son olarak New York Magazine ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda Gensler, lider altcoin projesi Ethereum (ETH)’un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılabileceğine inandığını aktardı! İşte detaylar…

SEC Başkanı Gensler’dan olay iddia: “Bu altcoin menkul kıymet!”

Son günlerde kripto para piyasası birçok SEC olayı ile karşı karşıya kalıyor. Bununla beraber SEC Başkanı Gary Gensler’ın kripto para birimlerine olan baskısı, henüz bitmiş değil. Gensler’e göre, Bitcoin dışındaki kripto para birimleri, genellikle reklam vermek ve yatırımcıları token’larına çekmek için çeşitli opak süreçleri kullanan girişimciler tarafından geliştiriliyor. Yatırımcılar aracıların çabalarından kar elde etmeyi umduklarından, özünde bu token’ların menkul kıymetler olduğunu iddia etti. Bu tür token’ların, bu nedenle SEC’in yetkisi dahilinde olduğunu iddia etti.

SEC, Bu Bitcoin Borsasının Anlaşmasını Durdurdu!

Gensler’in Ethereum hakkında yaptığı önceki yorumlar, Ethereum’un menkul kıymet olup olmadığı konusunda da yorum yapmak istemediğini gösterdi. Hatırlayacağınız üzere ünlü isim 2021’de, stablecoin’lerin düzenleyici konumu hakkında da yorum yapmıştı ve ABD doları gibi geleneksel bir para birimine veya emtiaya bağlı stablecoin’lerin menkul kıymet olarak tanınması gerektiğini savunmuştu. Kripto para birimleri tarafından desteklenen stablecoin’ler ise daha az belirgin haldeler ve emtia olarak sınıflandırılabilir.

Ünlü Borsa CEO'su: Bu 3 Altcoin Listelenmeyecek!

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere 2021’de, stablecoin’lerin düzenleyici konumu hakkında da yorum yaptı. ABD doları gibi geleneksel bir para birimine veya emtiaya bağlı stablecoin’lerin menkul kıymet olarak tanınması gerektiğini savunuyor. Kripto para birimleri tarafından desteklenen sabit paralar ise daha az belirgindir ve emtia olarak sınıflandırılabilir.

Gensler’ın görüşleri

Gensler’in kripto paralar ile ilgili olan düşünceleri, Ethereum’u bir meta olarak gören CFTC Başkanı Rostin Behnam ile çelişiyor. Behnam, özellikle Ekim 2022’de Gensler’in farklı bir görüşe sahip olduğunu iddia ettiği bir konferansta tutumunu defalarca yineledi.

2018’de MIT’de ders verirken Gensler, Ethereum’un kayıtsız menkul kıymet olarak sınıflandırılmasını önerdi. Bununla beraber SEC başkanı daha önce SEC’e kaydolmamak için kendilerini başka bir şey olarak gizlemeye çalışan kripto para birimi projelerini yaptığ konuşmalarla yermişti. Menkul kıymetler olan birçok kripto para birimi girişiminin, üzüldüğünü düşündüğü şekilde olmadığını iddia etmeye çalıştığını iddia etti.

Yeni teknolojilere ayak uyduramadığı yönündeki eleştirilere rağmen Gensler, halktan para talep etmenin ve temel açıklamaları sunmanın temel ilkesinin kripto paralar için bile yerinde kalması gerektiğini vurguladı. Gensler’e göre, halka temel korumalar sağlamaya devam ederken inovasyonu menkul kıymetler düzenlemelerine dahil etmek de son derece önemli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

SEC Başkanı Şaşırttı: Bu Altcoin Menkul Kıymet!