Terra'nın Terk Ettiği Stabilcoin Projesi Bir Haftada Yüzde 800 Fırladı!

Terra’nın Terk Ettiği Stablecoin Projesi Bir Haftada Yüzde 800 Fırladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Terra’nın 40 milyar dolar harcadığı algoritmik stablecoin projesi, mayıs ayında çökerek büyük bir başarısızlığa uğradı. Ne var ki, eski adı TerraUSD olan stabilcoin TerraClassicUSD, geçtiğimiz hafta boyunca değer artışı gösterdi.

Terra’nın çöküşünü ilan ettiği stabilcoin neden yükseliyor?

Terra’nın işlevsel bir algoritmik stabilcoin oluşturmak için 40 milyar dolar harcadığı proje, mayıs ayında çökerek büyük bir başarısızlığa uğradı. Ne var ki, eski adı TerraUSD (UST) olan stabilcoin TerraClassicUSD (USTC), geçtiğimiz hafta boyunca değer artışı gösterdi. UST, müşterilerine yatırdıkları UST için yüzde 20’ye kadar faiz veren kredi platformu Anchor Protocol’den kitlesel bir şekilde çekimler yapılmasının ardından mayıs ayında dolara endeksini kaybetti. Neredeyse tamamen değersiz hale gelen token, kripto para borsası Kraken’da 15 Haziran itibarıyla 0,005 dolardan işlem görüyordu. Devamında toparlanmaya başlayan USTC, 29 Haziran itibarıyla 0,10 doların sınırına geldi. Stabilcoin’in piyasa değeri de CoinMarketCap’e göre aynı dönemde 65 milyon dolar 767 milyon dolara yükseldi.

stabilcoin

Bu değer artışı, USTC’nin terk edilen bir proje olmasına rağmen gerçekleşti. Terra, mayıs ayında gerçekleşen hard fork ile yeni bir blockchain ve LUNA 2.0 adlı yeni bir kripto para oluşturdu. İlginçtir ki, LUNA 2.0’ın artık Terra Classic (LUNC) adıyla faaliyet gösteren eski versiyonu da USTC’ye benzer bir değer artışı gösterdi ve tokenin piyasa değeri 160 milyon dolardan 767 milyon dolara yükseldi. CoinMarketCap’e göre USTC ve LUNC’nin sürpriz fiyat artışını tetikleyen işlem hacminin yüzde 45’ten fazlası, dünyaca ünlü kripto para borsası KuCoin’den geliyor. KuCoin’in en büyük destekçilerinden olan Singapur merkezli risk sermayesi şirketi NEO Global Capital’in, mevcut durumda likidite boğuşan Babel Finance ve CoinFLEX’te de yatırımı bulunuyor.

Dikkatli olun: Fiyat çakılabilir!

Finansal analiz grubu Investment, 28 Haziran tarihli bildirisinde, ”bu bir patlama, sönme ve tekrar patlama döngüsü değil,” uyarısında bulundu bulundu. Analiz grubu, LUNC’nin ardındaki teknolojinin ölü olması nedeniyle çakılabileceğini söyledi.

stabilcoin

Çöken Terra ( LUNA ) ekosisteminin orijinal zinciri olan Terra Classic (LUNC), yatırımcılar arasında ilgi görmeye devam ediyor ve genel kripto piyasası duyarlılığının aksine önemli sermaye girişleri çekiyor. Çöküşün ardından, LUNC’nin sıfıra döneceği büyük ölçüde bekleniyordu, ancak token topluluğunun desteğini kazanıyor gibi görünüyor. TerraClassicUSD (USTC) son 24 saatte yaklaşık 26,5’lik bir düşüş yaşadı ve fiyatı şuan 0.054186 dolar seviyelerinden işlem görmeye decam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Terra’nın Terk Ettiği Stablecoin Projesi Bir Haftada Yüzde 800 Fırladı!