SEC Başkanı AB’li Diplomatlara Seslendi: Hedefte Yine Kripto Para Sektörü Var!

74

Çarşamba günü yüksek profilli Avrupa Birliği (AB) diplomatlarının bir araya geldiği bir video konferansta SEC başkanı Gary Gensler, tahmine dayalı veri analizi, dijital katılım uygulamaları ve tabii ki kripto para birimleri hakkında bölgesel yönetim organına konuşma yaptı.

Gensler: amaç savunmasız yatırımcıları korumak

Eski Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanı, küresel kripto endüstrisine sınır oluşturan giriş konuşmasında, yıkıcı sektörün yenilikçiliğini övdü ve Irene Tinagli ve diğer AB ekonomik komite üyelerini 2 trilyon dolarlık endüstrinin büyüyen potansiyeline ve küresel olarak işlem yapmadaki benzersiz rahatlığına işaret etti. Kripto ekosistemini “günde 24 saat ve haftada 7 gün” çalışan “sınırları veya sınırları olmayan” bir pazar olarak tanımladı.

Görsel: Kripto Para

Kripto para encomiumlarını sona erdirmeyi bıraktıktan kısa bir süre sonra, Gensler, son derece zor durumdaki dijital finans ekosistemine sıcak çubuklar attı ve onu “bazı uygulamalarda dolandırıcılık ve kötüye kullanım” için denetimsiz bir kanal olarak nitelendirdi. Kendisini birçok kez “tarafsız teknoloji” olarak ilan eden ancak “kamu politikası açısından tarafsız” olmayan eski MIT profesörü, yeni başlayan endüstride, savunmasız yatırımcıları korumak adına, düzenleme eksikliğinin ve aracıların yokluğunun mevcut birincil endişe haline geldiğini ve acil çözümlere ihtiyacı olduğunu belirtti.

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası gibi geleneksel borsaların aksine, kripto platformları milyonlarca yatırımcıya doğrudan erişim sağlıyor. Gensler ayrıca, 116 milyar dolarlık piyasayı hükümetin tüm yüksek itibari para girişimlerine bir antitez ve hükümete karşı mali yükümlülükleri sabote etmenin ve ABD hükümeti tarafından yasaklanan uluslararası işlemlere girmenin bir yolu olarak alay ederek, stablecoin’leri ve faaliyetlerini onaylamadığını ifade etti.

Kripto para piyasası düzenleme konusunda ABD ile AB arasında ortak çalışma

Gensler, kripto endüstrisinin “finans ve para alanlarında değişim için bir katalizör” olma kapasitesine sahip olduğuna inanırken, endüstri paydaşlarının karşılıklı yarar sağlayan yasaları daha iyi oluşturmak için bir yuvarlak masa tartışması için yaygara koparan seslerinin kakofonisine boyun eğmiyor. Gensler, genel küresel kripto büyümesini rahatsız edici bulan ve sektördeki tasmayı genişletmek için ekstra yasalar oluşturmakta acımasız olan birkaç üst düzey ABD kongre üyesiyle sektörle ilgili benzer duyguları paylaşıyor.

Gensler’in AB ile görüşmesi, her iki bölgeyi de etkileyen kripto para birimleri için uygun bir düzenleyici çerçeve konusunda ABD ile bölgesel organ arasında olası bir ortaklığın bir göstergesi olarak geliyor. Bu çerçeve, yalnızca aracıları, halihazırda birçok küresel borsaya para kazanma şansı veren 2 trilyon dolarlık bir sisteme sokmaya bağlıysa, vardığında ölü olabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku