Milyar Dolarlık Spor Endüstrisi En Çok Bu 2 Kripto Para Birimini Benimsiyor

63

Kripto para birimleri ve Blockchain teknolojisi, spor endüstride kullanım ve uygulama alanı bulduğu için yeni ufuklara doğru genişliyor. Spor ve eğlence sektörü oyuncuları, spor platformlarına belirli dijital varlıkları entegre ettiklerini açıklıyor.

Bitcoin ve Dogecoin benimsenmesi, kripto para birimlerinin spor endüstrisinde yer almasını sağlıyor

2021’de milyarder Mark Cuban’ın sahibi olduğu bir NBA takımı olan Dallas Mavericks, taraftarlarından çevrimiçi bilet ve ürün ödemesi olarak Dogecoin’i kabul etmeye başladı. Öte yandan yakın zamanda, İngiltere Premier Lig’ine yükselen futbol kulübü Watford, The Athletic raporuna göre 2021-22 sezonu için forma sponsorunun Dogecoin olacağını duyurdu. Kulübün Stake.com ile yaptığı sponsorluk anlaşması 1 milyon dolara yakın olacak. Benzer şekilde, Bitcoin de spor endüstrisinde çok fazla ilgi görüyor. Haziran ayında Kanada Basketbol Ligi (CEBL), oyunculara Bitcoin ile ödeme sunan ilk spor ligi oldu. Kripto para firmaları ayrıca dijital varlıklara daha fazla tanıtım sağlamak için sponsorluk anlaşmalarında spor takımları ve etkinliklerle ortaklık kuruyor.

Oyun alanından yiyecek ve hatıra eşyalarına kadar uzanan spor endüstrisi, stadyumda, medya haklarında ve sponsorluklarda, küresel GSYİH’den daha hızlı bir büyüme ile bugün dünya çapında 620 milyar dolara kadar değere sahip. Spor endüstrisinin kripto para birimlerini benimsemeye yönelik uzun vadeli beklentileri güçlü görünüyor ve varlık sınıfı bunun benimsenmesinden büyük fayda sağlayacak. Spor endüstrisinde kendilerini popüler olarak gösteren Bitcoin ve Dogecoin, bu benimsemenin önünü açabilir.

NFT çılgınlığı spor dünyasını da etkiliyor

Spor kulüpleri tarafından taraftarlarına sunulan taraftar token’ları da ön plana çıkıyor. Bu, spor endüstrisinin kendisine en uygun olduğunu düşündüğü herhangi bir yoldan kripto para dünyasına girmek istediğini gösteriyor. Örneğin, futbol yıldızı Lionel Messi’nin Barcelona’dan Paris Saint Germain’e yakın zamanda tamamlanan transferinde, ödemesinin bir kısmının, kulübün taraftar token’i ile yapıldığı öğrenildi. İlgili miktar açıklanmazken, kulüp bunun, Messi’nin ödemesinin “önemli” bir kısmını oluşturduğunu belirtiyor.

Uzun vadede kripto para endüstrisinin spor endüstrisi ile birleşebilmesi mümkün görünüyor. Bu arada son zamanlarda spor koleksiyonlarında oldukça talep gören NFT’ler dikkatleri üzerine çekiyor. Spor kulüpleri ve oyuncular tarafından sunulan özel NFT spor koleksiyonları, taraftarlar tarafından aşırı meblağlar karşılığında satın alındığından, son zamanlardaki bu çılgınlık spor camiasını ele geçirdi. Örneğin, LeBron James’in 1 Şubat 2020’de fotoğrafçı Kimani Okearah tarafından çekilmiş bir fotoğrafı olan mevcut en pahalı NFT, 21,6 milyon dolar değerinde ve alıcıya resmin mevcut bir kopyası ve ham dosyası üzerinde ticari olmayan haklar sunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku