SEC Başkanı’ndan Kripto Para Sektörünü Endişeye Düşürecek Mektup!

58

Kripto para karşıtlığı denince akla ilk gelen isimlerden biri olan senatör Elizabeth Warren, kripto para borsalarını dizginleme baskısını sürdürüyor. SEC başkanı Gensler, kripto borsalarına yönelik regülasyon adımları atılması çağrıları ile tanınan Senatör Warrren’a gönderilen mektupta, şu an için kripto  platformlarını kullanan yatırımcıların yeterince korumaya sahip olmadıklarını düşündüğünü belirtti.

”Kripto para sektörü için daha fazla yetki lazım”

Senatör, 7 Temmuz’da, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanına kripto para piyasasının düzenlemesine dair sert bir dil içeren bir mektup yazmıştı. Warren, SEC başkanı Gary Gensler’ın mektubuna yanıt olarak yazdığı mektubu paylaştı. Senatöre göre başkan mektupta şu ifadeleri kullandı:

Son derece opak ve volatil olan kripto para piyasasın risklerinden haberdar olmakla birlikte, kongre’nin harekete geçmesi gerektiğiniğini düşünüyorum. Bu konuda daha fazla yetkiye ihtiyacımız var. Şu anda, bu platformları kullanan yatırımcıların yeterince korunmadığına inanıyorum.

Glassnode: Bitcoin (BTC) Transfer Hacmi 2021'de ABD GSYİH'sına Yaklaştı!

Piyasadaki regülasyon eksikliğini her fırsatta dile getire Warren yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

SEC Başkanı Gensler’in bu riskleri ele almak için tam yetkisini kullanması konusunda SEC’i harekete geçirmesine, yönlendirmesine ve ayrıca Kongre tarafından ek düzenleyici yetki verilmesinin gerekebileceği noktaları belirlemesine sevindim. Başkan, düzenleyici boşlukları kapatmak için mevzuat üzerinde çalışma sözü verdi.

 SEC başkanı stablecoin’ler konusunda da uyardı!

Mektup aslında, Gensler’in iki gün önce Aspen Güvenlik Forumu’na yaptığı ve kripto para birimlerini “dolandırıcılık, risk ve kötüye kullanıma el verişli” olarak nitelendirdiği ve Kongre’den, regülasyon eksikliği nedeniyle, kripto “işlemleri, ürünleri ve platformları  için ek yetki talep ettiği yorumlarını yansıtıyor. Mektubun yayınlanması, endüstrinin kripto komisyoncuları için yeni vergi raporlama gereksinimlerini senato’nun altyapı yasa tasarısından çıkarmadığı bir dönemde geldi. Bu yeni yasa, kripto sektöründen hükümet için 10 yıl boyunca tahmini 28 milyar dolar gelir yaratacak.

ABD’de 650 Banka, Müşterilerine Bitcoin (BTC) Hizmeti Sunabilecek

Mektupta Gensler, kripto piyasasının, insanların merkezi ve merkezi olmayan platformlarda token alıp satabilecekleri veya ödünç verebilecekleri platformlardan oluştuğunu açıklıyor. Dolar gibi bir varlığa sabitlenmiş bir tür kripto para birimi olan stablecoin’lerin, bu platformlarda geleneksel bankacılık kurallarını, “kara para aklamayı önleme, vergi uyumu, yaptırımlar ve benzerlerini” atlatmak için kullanılabileceği konusunda uyarıyor. SEC, bugüne kadar, dolandırıcılık ve kayıt dışı menkul kıymet teklifleri içeren davaları kazanarak, kendisini kripto düzenleyicisi olarak ilan ederek uygulama yetkisini kullandı. Dolandırıcılığı takip etmek ve token’ların menkul kıymetler olarak kaydedilmesini sağlamak için mevcut yasayı kullanmaya devam edeceğine söz verdi,

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cnbc.com/world
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku