Ripple, XRP ve SEC: Önemli Tarih Belli Oldu!

0 44

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında yeni bir telefon konferansı yapılmasına karar verildi. Bu telefon konferansı, Sulh Hâkimi Sarah Netburn tarafından 21 Mayıs için planlandı. SEC’nin, yeni bir telefon konferansı sırasında Ripple ile işleri çözmesi bekleniyor.

Ripple Adil Bildirim Savunması Parçalanıyor

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC)’nu, arasında devam etmekte olan davada, Ripple’ın kayıtsız menkul kıymetler sattığı iddialarına karşı savunma yapması gündemde. Geçen yıl, federal kurum Ripple aleyhine, SEC’in kayıtsız bir menkul kıymet olduğunu iddia ettiği XRP’de 1,3 milyar dolar satış yapıldığı iddiasıyla dava açtı.

Ripple’ın hukuk ekibi, şirketin yöneticileri Chris Larsen ve Brad Garlinghouse’un XRP satarken ABD menkul kıymetler yasasını ihlal ettiklerinin farkında olmadıklarını iddia etti. Ayrıca, SEC’in harekete geçmeden önce bir bildirim göndermesi gerektiğini de iddia ediyorlar.

Ripple’ın avukatları tarafından öne sürülen “adil bildirim” savunmasında, SEC’in davayı açmadan önce Ripple’ı yasayı ihlal etme konusunda uyarmadığı belirtiliyor. SEC, yasal bir belgede yanıt verdi ve mahkemenin Ripple’ın adil bildirim savunmasını “yasal olarak yetersiz” olduğu için reddetmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca SEC, görevinin yetkisini kullanmadan önce rehberlik etmek değil, olası ihlalleri araştırmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Bunlara ek olarak davada yer alan başka bir belgeye göre, Ripple’ın kurucuları, XRP’nin satışıyla ilgili riskler ve bunun federal menkul kıymetler yasalarını nasıl ihlal edebileceği konusunda saygın bir hukuk bürosundan tavsiye aldı. SEC, Ripple yöneticilerinin XRP satmanın risklerini bildiğini iddia etti. Kuruluş, “Ripple riskleri anladı ancak bu davanın açılma riskini üstlenmeye karar verdi.” Diye yazdı.

SEC ayrıca, 2017 yılında, kuruluşun dijital varlıkların satışı yoluyla sermaye artırmanın federal menkul kıymetler yasası kapsamında katı bir değerlendirmeye tabi olduğuna dair bir raporda zaten uyarıda bulunduğunu savundu.

SEC’in Çalışması Engellendi

Davada sunulan ayrı bir dokümanda ise, SEC de XRP satışına ilişkin yabancı düzenleyiciler ile kuruluşun iletişimini durdurmak için Ripple’ın girişimini eleştirdi. Daha önce SEC, borsalar ve Ripple’ın ODL müşterileri de dahil olmak üzere XRP kullanan firmalar hakkında bilgi edinmek için 9 yabancı düzenleyiciye 11 talepte bulunmuştu. SEC, Ripple’ın Japonya gibi ülkelerdeki kripto para borsalarına yaptığı XRP satışları hakkında gönüllü taleplerle soruşturmasına yardımcı olabilecek veri aradığını söyledi. Kuruluş, talepleri kullanarak Ripple’ın açıklamalarının XRP’nin fiyat dalgalanmalarını etkileyip etkilemediğini anlamaya çalıştı.

Buna cevaben Ripple, ABD Mahkemesine Federal Hukuk Muhakemeleri Usulü uyarınca böyle bir soruşturmaya izin verilmediğini iddia eden bir dilekçe verdi. SEC, yasanın “keşif süreci” için talepte bulunmasını yasaklayan böyle bir hüküm olmadığını ve bu tür taleplerin yaygın olduğunu söylüyor. Yargıç Sarah Sarah Netburn’e yazdığı mektupta, SEC danışmanı, sanıkların (Ripple’ın yöneticileri) ABD dışındaki ülkelerde XRP’deki verilere erişimi kasıtlı olarak engellemeye çalışabileceğini ima etti. SEC yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Yine de bu argümanları ileri sürmelerine ve Mahkemeye XRP’deki alım satımlarına ilişkin tüm kayıtları üreteceklerine dair güvence vermelerine rağmen, Bireysel Davalılar (Larsen ve Garlinghouse) ABD’de yerleşik olmayan bir dijital varlık hesabıyla ilgili tek bir belgeyi teslim etmedi veya başka bir şekilde açıklamadı. Bu XRP transferlerinin değeri denildi.

SEC, işini yalnızca ABD Kongresi’nin verdiği gibi yaptığını ve Ripple’ın süreci engellememesi gerektiğini söyledi. Kuruluş, talepler yoluyla üçüncü şahıslardan bilgi talep etmenin soruşturma için kritik önem taşıdığını söyledi. Bu, Ripple’ın SEC’in soruşturmasını engelleyen bir reddetme talebinde bulunduğu ilk sefer değil. Ödeme şirketi daha önce SEC’in yöneticilerinin banka kayıtlarına bakmasını engelleyebiliyordu.

21 Mayıs Tarihli Görüme Ripple İçin Kritik

Her iki taraf 21 Mayıs’ta yapılması planlana görüşmede, kuruluş tarafından sunulan ve San Francisco merkezli şirketin XRP‘nin yasal statüsü hakkında aldığı hukuki tavsiyeye ilişkin belgeleri hazırlamaya mecbur etmeyi amaçlamasını tartışacak. Yargıç, düzenleyicinin, sanıkların borsalardan ve ortaklarından bilgi almak için denizaşırı meslektaşlarına Mutabakat Zaptı (MoU) talepleri gönderip gönderemeyeceğine henüz karar vermiş değil. Konuya ilişkin olarak en son konferans 30 Nisan tarihinde gerçekleştirildi.

Kaynak U.today Cryptoslate.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku