Ripple (XRP) CEO’sundan ABD Hükûmetine Regülasyon Eleştirisi

48

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin SEC ile başının belada olmasından kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici yasa eksikliğinin sorumlu olduğunu öne sürdü. XRP pazartesi akşamı 0,90 sentin altında işlem görüyordu, ancak çoğu kripto para Bitcoin’in şok edici düşüşünden etkilendiğinden (en azından şimdilik) kırmızı bölgede pek yalnız değil. Garlinghouse’un şirketi, bir mahkemenin SEC’in Ripple ve yasal hizmet sağlayıcılar arasındaki iç iletişime erişemediğine karar vermesinin ardından SEC’e büyük bir darbe vurarak yasal sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyor. Ayrıca şirketin ABD’den ayrılmasından ve ülkedeki sorunlar nedeniyle şirketini başka bir yere taşımasından söz ediliyor.

Ripple CEO’su Garlinghouse: yetersiz düzenleme nedeniyle ciddi bir risk var

Ripple CEO’su Garlinghouse pazartesi günü sosyal medyada eski SEC başkanı Jay Clayton ve eski Hazine Müsteşarı Brent McIntosh tarafından Wall Street Journal’da kripto paralar ile ilgili düzenleme çağrısında bulunan bir makaleye tepki gösterdi ve konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

Bir alıntıda “İnovasyon nadiren pürüzsüz veya öngörülebilir” diyor. Yenilik ve kâr açlığının asla giderilemeyeceği bir ekonomi sektörü olan finansal hizmetler endüstrisinde devam eden dijital bir devrimle birlikte hem aşırı düzenleme hem de yetersiz düzenleme konusunda ciddi bir risk var. Politika yapıcıların çabalarını mevcut finansal düzenlemeleri destekleyen temel hedeflere dayandırma noktasında istekli olmaları akıllıca olacaktır: Finansal istikrar, borç ve öz sermaye yelpazesinde derin ve verimli fonlama piyasaları ve dolandırıcılık ve yasadışı faaliyetlerin önlenmesi.

Garlinghouse, önerilerin ironik olduğunu, ancak “geç olması hiç olmamasından iyidir” iddiasını tweetledi. Ayrıca, net ve kesin bir çerçevenin olmamasının, Ripple ve daha çok uyumlu olmak isteyen şirketler için çok zor olduğunu şu sözleriyle belirtti:

Kriptolar, neredeyse her yeni yenilikçi teknoloji gibi, iyi veya kötü amaçlar için kullanılabilir. Sorun şu ki, uyumlu olmak ve bu teknolojiyi iyilik için kullanmak isteyen ABD şirketleri, net ve öngörülebilir bir çerçevenin olmaması nedeniyle belirsizliktedir (veya Ripple için daha da kötüsü!).

Düzenlemeler çok yakında uygulamaya konulabilir

ABD Hükümeti, düzenlemeleri uygulamaya koyma konusunda oldukça hevesli gözüküyor. Geçen ay, Biden Yönetiminin konuyla ilgili bir dizi toplantı yaptıktan sonra kripto para birimi için “korkuluk” uygulamasını araştırdığı bildirildi.

Bununla birlikte, eski Başkan Donald Trump, bu hafta Bitcoin’den bir “aldatmaca” olarak bahsettiğinde Ripple ve diğer kripto para birimlerine açık bir saldırı başlattı ve ABD doları ile rekabet ettiği için kripto paranın hayranı olmadığını da ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku