Ripple (XRP) SEC Davasında Kritik Gelişme! CEO Garlinghouse’dan Çarpıcı Tweet!

0 147

Önde gelen Amerikan fintech şirketi Ripple Labs, SEC davasında erken bir zafer kazandı. XRP, günlük 33 milyar dolarlık işlem hacmiyle son 3 yılda ilk kez FTX borsasında yaklaşık 1,05 dolar’dan işlem görerek, yüzde 20,05 oranında artış kaydetti.

SEC, Bitcoin (BTC) ve Ethereum gibi kripto para varlıklarını menkul kıymet olarak değerlendirmiyor. Kurumun bu yaklaşımı, hem eski başkan Jay Clayton hem Kurumsal Finans Birimi Müdürü William Hinman gibi isimler tarafından dile getirilip, onaylanmıştı.

Ancak, SEC’nin Bitcoin ve Ethereum hakkında inceleme yaparken nasıl bir strateji izlediği, bu kripto paraları ne gibi kriterler ışığında değerlendirdiğine dair somut bir bilgi yok.

Bilindiği üzere, Ripple Labs, 15 Mart’ta SEC’nin yıllar boyunca Bitcoin ve Ethereum hakkında yaptığı iç yazışmalara, yayımladığı bildirilere ve notlara erişmek için mahkemeye başvuruda bulunmuştu. Haber sitesi Law360 haberine göre Hakim Sarah Netburn, dünkü duruşmada davalı tarafın talebini “büyük ölçüde onaylayacağını” duyurdu.

Belgelerle birlikte, SEC’nin Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraları hangi kriterlere göre değerlendirdiğini, nasıl tanımladığını ve neye benzettiğini, bunların menkul kıymet olmadığına nasıl karar verdiğini görmek mümkün olabilecek. Davada taraf olmayan Stuart Hogan adlı bir avukat, yalnızca resmi belgelerin teslim edileceğini açıkladı.

SEC görevlilerinin gayriresmi şekilde yaptıkları kişisel yazışmalar, davaya dahil edilmeyecek.

SEC Davayı Kaybedebilir

Ripple, bu belgeleri incelerken XRP’nin Bitcoin’e veya Ethereum’a benzer şekilde tanımlanıp tanımlanmadığına, dijital para diye nitelendirilip nitelendirilmediğine, BTC, ETH ve XRP üçlüsünün aynı çerçeve içinde ele alınıp alınmadığına bakacak.

Ripple Labs’in avukatlarından Matthew Solomon, bu belgelerin herhangi birinde XRP’nin menkul kıymetten ziyade para birimi olarak tanımlandığının keşfedilmesi, SEC’nin davası için bir ”game over” olabileceğini ifade etti ve şöyle bir tweet attı:

”Bu keşif, XRP’yi SEC’nin yetki alanından çıkarabilir.”

Ayrıca, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, duruşmadan sonra sabaha karşı 2:55’te, “Bugün iyi bir gündü.” diye tweet attı.

SEC, Aralık 2020’de Ripple Labs’i, Brad Garlinghouse’u ve Chris Larsen’i toplamda 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı yaptığı iddiasıyla dava etti. Dün, 2018’den sonra ilk kez 1 doların üstüne çıkan XRP; yazım sırasında 0,89,7676 dolardan işlem görüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku