Beklenen Yasa Tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden Geçti! Gözler Biden’da!

0 103

Kripto paralar tüm dünyada gündemi oluşturmaya devam ederken, devletler de bu karışık sektörü düzenlemek için kolları sıvadılar. ABD’de Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasalarını düzenlemeye yönelik yasama süreci tüm hızıyla devam ediyor. Beklenen yasa tasarısı nihayet ABD Temsilciler Meclisinden geçti! Bundan sonra ABD Bitcoin ve kripto para piyasalarını ne bekliyor?

Yasa Tasarısı ABD Temsilciler Meclisinden geçti!

Temsilciler Meclisinden geçen yasanın adı: ”Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021.” Yani “2021 Inovasyon Engellerini Kaldır Yasası”. Bu yasanın ayrıntılarına geçmeden önce bazı kavramlara göz atmakta fayda var..

ABD’de finansal piyasaları denetleyen ve düzenleyen iki üst düzey ofis var. Bunlar; ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC). Bitcoin ve kripto paralar oldukça yeni ve karmaşık varlıklar olduğu için SEC ve CFTC arasında görev kargaşası yaşanabiliyor.

 Yukarıda bahsedilen temel kargaşanın temelinde ise Bitcoin ve kripto paraların tanımındaki belirsizlikler yatıyor. Eğer Bitcoin ve kripto paralar menkul değer ise bu varlıklar SEC’in görev alanına giriyor. Bitcoin ETF’ler (Bitcoin Borsa Yatırım Fonu) için yatırım firmalarının SEC’den gerekli izin ve lisansları alması gerekiyor.

Eğer Bitcoin ve kripto paralar emtia ise bu sefer de Bitcoin ve kripto paralar CFTC’nin sorumluluk alanına giriyor. Bir kripto paranın Chicago Emtia Borsasında listelenmesi için CFTC’den gerekli izinleri ve lisansları alması gerekiyor.

Bitcoin, Chicago Emtia Borsasında bir emtia olarak listeleniyor. Ancak şu ana kadar hiçbir yatırım şirketi SEC’den Bitcoin ETF’ler için gerekli izinleri ve lisansları alamadı. Eğer gerekli izinler alınsaydı Bitcoin ETF’ler, New York Borsası ya da Nasdaq’da listeleniyor olurdu.

ABD yasaması, bu kargaşanın önüne geçmek Eliminate Barriers to Innovation Act of 2021 başlıklı tasarıyı Temsilciler Meclisinden geçirdi. Hem Cumhuriyetçi senatörler hem de Demokratlar tasarı için evet oyu kullandı.

Vizyon Değişikliği

Yasaya göre SEC’den ve CFTC’den üyelerin atanacağı bağımsız bir “Eylem Gücü” oluşturulacak. Eylem Gücü içerisinde özel sektörden, üniversitelerden ve diğer devlet kurumlarından üyeler de görev alabilecek. Eylem Gücü; Bitcoin ve kripto paralar başta olmak üzere yenilikçi alanlar hakkında bir rapor hazırlayacak.

Rapor, piyasaların oluşturulması ve korunması, kripto para birimleriyle finansal işlemlerde yer alan kuruluşların korunması, siber güvenlikle ilgili hususlar, kara para aklama ve Banka Gizlilik Yasası kapsamında terörizm yükümlülüklerinin finansmanına karşı koyma gibi konularda uzman görüşleri ve öneriler içerecek.
Hazırlanan rapor Biden Yönetimine tavsiye niteliğinde sunulacak. Son kararı ise Başkan Biden verecek.

Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis’e göre, bu girişim ABD hükümetinde bir vizyon değişikliğini gösteriyor.

“Yönetimdeki insanların finansal teknolojinin önemini anladığını görmeye başladığımıza inanıyorum ve siz bunu Kongre’den geçen yasa tasarısıyla kanıtlamaya başlıyorsunuz,”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku