Rapor: Darkweb’de Kripto Paralar ile Sahte Covid-19 Aşı Karnesi Satılıyor!

28

Yeni bir rapor, kötü aktörlerin BTC, ETH ve diğer popüler kripto para birimleri karşılığında sahte COVID-19 aşı sertifikaları ve aşılar sattığını ortaya koydu. Yapılan soruşturmaya göre, aktörlerin sınırlı veya hiç KYC olmayan borsalardan yararlandığını ortaya çıkardı.

Coinfirm raporu: dolandırıcılar kripto para ile aşı sertifikası satıyor

Blockchain analitik şirketi Coinfirm tarafından hazırlanan yeni bir rapor kapsamında, dolandırıcıların yatırımcılardan çalmak için yeni bir taktik benimsediğini ortaya koydu. Darkweb üzerinde faaliyet gösteren dolandırıcıların, sahte COVID-19 aşı sertifikaları ve çalıntı aşılar sattığı tespit edildi. Darkweb’deki çoğu işlem gibi, dolandırıcılar da kripto para birimlerinde ödeme alıyor. Kullanılan en popüler kripto para birimleri arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), DASH, Litecoin (LTC), Tron (TRX), Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) bulunuyor.

Soruşturma, dolandırıcıların COVID-19 pandemisinden yararlanmanın bir yolunu bulduğunu ortaya koydu. Umutsuzca aşı ve aşı sertifikaları almak için uğraşan yatırımcılara, dolandırıcılar Darkweb’de kripto para ile aşılar ve sahte aşı sertifikaları satıyor. Firma, “COVID-19 Aşı Dükkanı”nı en popüler satıcılardan biri olarak belirledi. Kişi veya grup, AstraZeneca, Pfizer-BionTech, Johnson & Johnson, Moderna ve Sputnik V dahil olmak üzere toplu olarak farklı aşı türleri sunmaktadır.

Rusya, ABD ve Doğu Avrupa ülkelerinden yoğun talep var

Adreslerin çoğu Rusya’ya kadar uzanıyor ve ABD ikinci sırada geliyor. Daha ileri düzeyde yapılan inceleme sonucunda, satıcıların Doğu Avrupa ülkelerinden yüksek talep bulduğunu ortaya koydu. Dolandırıcıların adreslerinden birinde, soruşturmalar, bir yıldan kısa bir sürede 40 bin dolardan fazla kripto para aldığını ortaya çıkardı. Rapor, kayıtsız borsaları son yükselişin ana nedenlerinden biri olarak belirledi;

Coinfirm’in analiz ettiği hileli aşı sertifikaları için para alan bir BTC adresi, 1MEPCZZkXSf5n3FEZBb3WiyDzRv6ytxFWt, KYC (Müşterinizi Tanıyın) ile sınırlı kripto para borsalarının, suçluların ticaretini paraya çevirmesi için kolay bir fiat açma/kapama rampası sunuyor.

Kripto varlıklarının her zamankinden daha popüler olmasıyla, kripto parayla ilgili dolandırıcılık son birkaç yılda astronomik bir şekilde arttı. 2020’de darkweb’deki kripto para birimi kullanımı, 1,5 milyar doları aşan zirve seviyeye ulaştı. Bitcoin benimseme açısından daha yüksek olmasına rağmen, Darkweb’de Monero tarafından yönetilen gizlilik odaklı paralar daha popüler oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku