Çin’in Kripto Para Yasağı Uzun Vadede Faydalı Bir Gelişme mi?

21

Bitcoin madenciliğinin, BTC’nin Çin’deki kripto para madenciliği çiftliklerinin mevcut çöküşü nedeniyle daha kolay ve daha karlı hale geldiği bildiriliyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin madenciliği kolaylaşıyor

Bitcoin ağının işlem gücü, Çin hükümetinin madencilik kısıtlamasının bir sonucu olarak mayıs ayındaki piyasa zirvesinden bu yana düşüş yaşıyor. Ancak CNBC’den gelen bir rapora göre bu, diğer kripto para madencileri için faydalı olabilir. Kripto madenciliği firması Foundry’nin başkan yardımcısı Kevin Zhang, çok sayıda Bitcoin madencisi çevrimdışı olduğunda, diğer madencilerin ağdaki payının arttığını belirtiyor. Ağdaki hash oranı düştüğünde madenciliğin daha az zorlaştığını açıklıyor. Aktif kalan hash oranı, kripto para madencilik ödüllerindeki orantılı payları için de daha fazlasını alıyor. Zhang konuya ilişkin şu ifadeleri kullanıyor:

Bütün Bitcoin madencileri aynı ekonomiyi paylaşıyor ve aynı ağda madencilik yapıyor. Bu nedenle hem kamu hem de bireysel madenciler gelir artışını görecek.

Güç maliyetlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını varsayarsak, Zhang, en son nesil Bitmain madencisini kullanan madencilerin gelirinin, küresel hash oranındaki değişiklikten önceki günlük 22 dolara kıyasla şu anda günlük 29 dolar olduğunu tahmin ediyor. Madencilerin geliri, BTC’nin değişen fiyatlarıyla dalgalanıyor. Bu sırada kripto para madencilerinin gelirlerinin, Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63 bin doların üzerine çıktığı Nisan ayındaki rakamlardan sadece yüzde 17 düştüğünü de sözlerine ekliyor.

Kripto para madencileri daha fazla kar görebilir

Bitcoin madencilik hizmeti sağlayıcısı Compass’ın CEO’su ve kurucusu Whit Gibbs’e göre, firma, madencilerinin yaklaşık yüzde 35 daha karlı olmasını bekliyor. Kuzey Amerika’daki en büyük Bitcoin madencilik operasyonlarından birini işleten Blockcap’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Darin Feinstein da, Çin’deki BTC madenlerinin kapatılmasının diğer bölgelerdeki madencilere fayda sağlayacağını şu sözlerle açıklıyor:

Öngörülebilir bir gelecekte gelir ve kâr artışı bekliyoruz. Bu, ağ için yalnızca gelirler açısından değil, aynı zamanda ademi merkeziyetçilik ve sürdürülebilir enerji ölçütleri açısından da beklenmedik bir hediyeydi.

Genel olarak, Çin’deki Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 90’ından fazlası, hükümetin kripto para madenciliğine yönelik yoğun baskısı nedeniyle kapanabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Finbold.com/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku