Almanya Blockchain Tekonolojisi İle Dijital Diploma ve Karneye Geçti!

24

Almanya’da dijital sertifikalar ve diplomalar, öğrenciler için yeni bir sistem olarak Berlin’de test edilmeye başlandı. Yeni sistem Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya’da kullanıma sunulacak. Plan gereğince, lise mezunlarına dijital diplomaları Haziran ayı sonunda dağıtılacak.

Blockchain teknolojisine ilgi büyük

Proje müdürü Eric Stange, “Dijital sürümü basit, sahteciliğe karşı dayanıklı ve veri koruma yönetmeliklerine uygun” diyerek dijital diplomalara olan ilginin umut verici geri bildirimler aldığını kabul ediyor. Öğrenciler artık çevrimiçi hizmeti daha düzenli olarak kullandıklarından, kağıt sertifikaların kullanımı özellikle Covid-19 döneminde sorun teşkil etmeye başladı. Kağıt belgelerin taranması, taklit edilmesi ve hasar görmesi gibi sorunlar böylesi bir projenin doğmasına neden oldu.

Federal Çevrimiçi Erişim Yasası (OZG), 2022’nin sonuna kadar tüm vatandaşlar için dijital bir seçenek uygulamaya koymayı planlıyor. Şu anda, sistem tüm ülkeye uygulanmadan önce üç federal eyalette test edilecek. Stange, dijitalleşen sertifikalar uygulandıkça kağıt belgelerin tamamen kaybolmayacağını ön görüyor. Bununla birlikte, öğrencilerin mezuniyetlerinde hala törenle kağıt sertifikalarını alabileceklerini itiraf etti.

Dijital sertifikaların faydaları neler?

Stange, üniversitelere veya kontrol edilecek şirketlere sertifika gönderirken kopyalarını onaylamaları gerektiğinden, dijital sertifikaların öğrencilere avantajlar sunacağına inanıyor. Yeni sertifikalar, doğrulama ve onaylama sürecinin önemli ölçüde iyileştirilmesine izin verecek.  Blockchain‘de tutulacak olan dijital kopya, bir hash değeri içerecek ve bu nedenle olası üniversitelere ve şirketlere özgünlüğünü kanıtlayacaktır.

Şu anda, Köln-Aachen bölgesindeki yüzden fazla okula teste katılmaları teklif edildi. Okullar, yönetim sistemine entegre olacak yazılımlar alacak. Okullar daha sonra bir “kriptografik sayı zinciri” kullanarak öğrencilerin sertifikalarını doğrulayabilecek ve güvenliğini sağlayabilecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku