Prens Harry ve Meghan Markle Bitcoin (BTC)’e Yatırım mı Yaptı?

478
Sosyal medyada dolaşan Sussex Dükü ve Düşesi’ne dair Bitcoin (BTC) haberleri büyük yankı uyandırdı. Ancak bunun sebebi Bitcoin yatırımı değil.

 

”Harry ve Meghan’ın yatırım tavsiyelerini kullanarak milyonlar kazanan insanlar”

BBC tarafından yayınlanan özel bir habere göre, Doğu Avrupa ve Rusya kaynaklı bazı siteler ve sosyal medya kanalları yatırımcıları çekmek için Prens Harry, Meghan Markle ve diğer ünlülerin fotoğraflarını ve sahte röportajlar kullanılıyor. İngiltereinin önde gelen kurumlarından Mali Davranış Otoritesi (FCA), dolandırıcılık reklamlarıyla ilgili endişelerin artık tehlikeli bir seviyeye ulaştığını bildirdi. Kripto paralara dair dolandırıcılık vakalarını bildiren kişilerin sayısı beş yılda yüzde 400’den fazla arttı. Kurum, 2021’de sahte yatırım  ve dolandırıcılıkla ilgili 34 binden fazla rapor geldlğini söyedi. Bu rakam, 2016’da 8 bindi. Finansal hizmetler düzenleyicisinin bir sözcüsü, “Ünlüler tarafından onaylanıyor gibi görünseler bile, insanlar yüksek getiri getiren Bitcoin ve diğer kripto para yatırım reklamlarını gördüklerinde çok dikkatli olmalılar” ifadesini kullnadı.

   Prens Harry ve Meghan ile yapılan sahte röportajlar, birçok yatırıcıyı dolandırmayı amaçlayan platformlar ve projeler tarafından kullanılıyor. BBC, Daily Mail, The Sun, Forbes, Good Morning Britain gibi haber kanallarının logolarını da kullanan sahte reklamlarından biri “Harry ve Meghan’ın yatırım tavsiyelerini kullanarak milyonlar kazanan insanlar” başlığını kullanıyor. Bir diğer sahte reklam ise: “Harry ve Meghan, her ay ekstra nasıl 128 bin sterlin kazandıklarını açıklayarak stüdyodaki herkesi şok etti.” ifadesini kullanıyor. Bitcoin, son dönemde bir çok dolandırıcılık olayında yer aldı.

 

İngiltere, Bitcoin ve kripto para sektörüne nefes aldırmıyor!

Son zamanlarda, ABD finans grubu Charles Schwab tarafından yürütülen bir anket, İngiliz gençlerinin Bitcoin (BTC) gibi kripto paraları, hisse senedinden iki kat daha fazla satın aldıklarını ortaya koydu. Ankete göre, 18 ila 37 yaş arasındaki gençlerin yüzde 51’i kripto paralara yatırım yaparken, hisse senetlerine yatırım yapanların oranı ise yüzde 25. Buna karşılık, 55 yaş üstü İngilizlerin sadece yüzde 8’i kriptolara yatırım yaptı. İngiliz yetkililere göre, bu varlık sınıfının gençler arasında artan popülaritesi, çoğu yatırımcının bu coin’lerin ne kadar riskli olduğunun farkında olmadığı için endişe kaynağı oluşturuyor. İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey geçtiğimiz günlerde gençlere Bitcoin ve altcoin yatırımında her şeylerini kaybedebilecekleri konusunda uyarıda bulundu . Artan endişelere yanıt olarak, Mali Davranış Otoritesi (FCA), gençleri kriptoyla ilgili riskler konusunda eğitmek için bir fon oluşturdu. FCA, kripto varlık yatırımcılarını, özellikle gençleri ilgili riskler konusunda uyarmak için bir dijital pazarlama kampanyasına 11 milyon sterlin (15 milyon dolar) tahsis ediliyor.

Rekor Miktar: İngiltere 114 Milyon Sterlinlik Kripto Para Ele Geçirdi!
 

Bu gelişme, İngiltere’de yaklaşık 2,5 milyon kişinin Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaptığını ortaya koyan bir rapor sonrası ortaya çıktı. Raporun analizi, yatırımcıların çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu ve bunların bir kısmının etnik azınlıklardan olduğunu ortaya koydu. FCA CEO’su Nikhil Rathi’ye göre, insanlar yatırımı eğlence olarak görüyor. GameStop’ta olduğu gibi, daha fazla insan yatırımı eğlence olarak görüyor ve sonuç olarak daha az rasyonel ve daha duygusal davranıyor. Gençler ayrıca sorumsuz sosyal medya influencerları tarafından kışkırtılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bbc.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku