Bir Şeyler Ters Gidiyor: Enflasyon Artarken Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor?

56

Bitcoin fiyatı bir kez daha 33 bin dolar seviyesini test etti ancak başarısız oldu. Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, şu anda 31.775 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bu arada, hisse senedi piyasaları yeni zirveler yapmaya devam ediyor. ABD ekonomisi, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) son 13 yılın en büyük kazancını gösteren son hükümet verileriyle kayda değer bir toparlanma kaydetti.

Enflasyon artışı endişeye neden oluyor!

Bitcoin ve kripto paraların ivme kazandığı son dönemlerde, ABD’de bu kez enflasyon, beklentileri aştı. TÜFE’nin artması için üç ana faktör var: petrol fiyatları, ikinci el arabalar ve gıda. Verilere göre, ikinci el arabalar ve kamyonlar, fiyatlardaki artışın üçte birinden fazlasına katkıda bulunuyor. Veri artışının ardındaki nedenler geçici olsa da, bu, insanların artık enflasyon konusunda endişelenmesine gerek olmadığı anlamına gelmiyor. İkinci el araç fiyatları hariç tutulduğunda bile, TÜFE’nin yıllık artışı hala %3,1 oranında. Bu veri, malların genel fiyatının arttığını gösterir.

FED Uyardı: Üçüncü En Büyük Kripto Para Birimi Kaosa Neden Olabilir!
 

Son birkaç aydır piyasalar, Fed’in faiz oranlarını artırıp artırmayacağını merak ediyor. Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “acil durum önlemlerini geri çekmenin doğru olduğunu” söyledi. Bazı yatırımcılar, Delta varyantının geleceğinden ve ekonomik iyileşmeyi baltalayabileceğinden endişe ediyor. Bitcoin, pandeminin ilk ortaya çıktığı dönemlerde bir değer deposu olarak yatırımcıların ilgisini çekmişti.

 Bitcoin ve enflasyon ilişkisi

Dijital altın olarak adlandırılan Bitcoin, sınırlı arzı nedeniyle yükselen fiyatlara ve enflasyona karşı ideal bir koruma olarak savunucuları tarafından övülüyor. 2020’nin sonundan Mayıs ayına kadar Bitcoin, hükümetin teşvik paketinden ve yatırımcıların enflasyon korkusundan büyük ölçüde yararlanıyor. Bitcoin, enflasyona karşı korunma anlatısını Mayıs ayına kadar yerine getirdi. Ancak, 13 Temmuz’da, birçok faktörden etkilenen Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 50 oranında düşerek yeni bir düşüş başlattı. Enflasyonun hızlanmasıyla Bitcoin, birçok insanın inandığı gibi yükselmedi.

Bitcoin (BTC) Hashrate'i Yükseliyor: BTC Fiyatına Etkisi Nasıl Olur?
 

Peki durum neden tersine döndü? Enflasyon arttıkça insanlar Bitcoin’e akın etmiyor mu? Uzun vadede, enflasyon Bitcoin’in talebini artıracak. Ancak kısa vadede, Fed’in para basmaya ara vermesi, piyasaya enjekte edilen likidite azaldıkça yatırımcıları daha az riskli varlıklara yönelmeye sevk edecek. Bu nedenle Bitcoin, para basma politikasını azaltma görüşmelerinin masaya gelmesiyle daha da düşme riski taşıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Bitcoinist.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku