JPMorgan’dan Dikkat Çeken Ethereum Raporu: Kaybedebilir!

140
Bankacılık devi JPMorgan, yayınladığı son raporda Ethereum (ETH)’un yüksek gas ücreti ve ağ tıkanıklığının akıllı sözleşmeler platformu için büyük bir risk oluşturduğunu söyledi. JPMorgan, bu durumun “Ethereum’un değerlemesi için bir sorun” olabileceğini iddia etti.

Ethereum, NFT ve Defi pazar payındaki egemenliğini kaybedebilir

JPMorgan özellikle Ethereum’un geçen yıl büyük bir ivme kazanan rakibi Solana‘ya karşı NFT pazar payını kaybedebileceğini vurguladı. Verilere bakarsak, Ethereum’un NFT pazar payı 2021’in başında yüzde 95’ten şimdiden yüzde 80’e düştü. İlk olarak Business Insider tarafından paylaşılan raporda JPMorgan, NFT’lerin “kripto ekosisteminde en hızlı büyüyen evren” olduğunu söyledi. Bu nedenle, NFT payının kaybı 2022’de de devam ederse, bu Ethereum’un değerlemesi için daha büyük bir sorun haline gelir. JPMorgan analistleri ayrıca verilerin NFT yaratıcılarının daha hızlı işlem hızları ve düşük maliyetleri nedeniyle Ethereum’dan Solana’ya geçtiğini gösterdiğini belirtti.
Odaklanmamız gereken bir diğer konu ise Ethereum’un merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasındaki düşen payı. Geçen hafta, Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan analistleri müşterilere yönelik bir notta, “DeFi  uygulamalarına benzer şekilde, tıkanıklık ve yüksek gas ücretleri, NFT uygulamalarını diğer Blockchain’leri kullanmaya teşvik ediyor gibi görünüyor”. ifadelerini kullandı. Ethereum, pazar payını Solana, Avalanche, Cardano ve diğer rakiplere kaptırmak için önünde büyük bir zorlukla karşı karşıya. Çok yakın zamanda, Ethereum’un fiyatının konsolidasyon esnasında yatay hareket ettiğini de görüyoruz. Teknik analizimize göre, ETH fiyatı şu anda önemli destek seviyelerinde işlem görüyor ve fiyat daha da düşme riskiyle karşı karşıya.

Solana, büyümeye devam ediyor

The Motley analistlerinden Katie Brockman’a göre, benzer büyüme potansiyeline sahip daha uygun fiyatlı bir yatırım arıyorsanız, dikkate almanız gereken başka bir kripto para birimi var: Solana.  Solana, kripto para dünyasının büyüleyici çıkış yapan yıldızlarından biri. Projenin dezavantajları olsa da, SOL potansiyel olarak 2022’nin Ethereum’u olabilir. Solana şu anda 52 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile en popüler beşinci kripto para birimi. Ethereum ise şu anda 452 milyar dolardan fazla bir piyasa değerine sahip. Solana, kripto para pazarındaki en büyük oyuncularla rekabet etmek için gerekli olan donanıma sahip bir proje.

Yatırım Uzmanından Çarpıcı Solana Yorumu: Hemen Harekete Geçin!

Altcoin ayrıca, Ethereum ile birçok benzerliği paylaşıyor. Her iki ağ da, merkeziyetsiz finans uygulamaları ve NFT pazarları gibi projeleri barındırabilen akıllı sözleşme platformlarıdır. Ancak Solana’nın Ethereum’a göre büyük bir avantajı var: hız. Ethereum şu anda saniyede yaklaşık 15 işlem gerçekleştirebilirken, Solana’nın saniyede 65 bin işlem gerçekleştirebileceği bildiriliyor. Bu hız nedeniyle, birçok geliştirici Solana ağına akın etti. Bu durum, SOL’u en hızlı büyüyen Blockchain ekosistemi olmasına neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku