Polkadot (DOT) Fiyatı Devasa Artış Kaydetti! İşte Sebebi!

72

Polkadot (DOT), yatırımcıların odak noktası Coinbase Pro ve Kusama’nın 15 Haziran’da yayınlanacak ilk parachain açık artırmasında listelenmesi nedeniyle hafta başından beri en iyi performans gösteren tokenlerden biri olarak ortaya çıktı. Polkadot’un DOT kripto parası, yatırımcılar kripto para biriminin ABD merkezli dijital varlık ticaret platformu Coinbase Pro’ya girişini ve Polkadot’un 15 Haziran’da Kusama’nın test edilmiş versiyonunun üzerindeki parachain slotlarının müzayedesini değerlendirirken, son zamanlarda büyük oranda yukarı yönlü hareketlere tanık oldu.

Musk, yenilenebilir enerji kullanılması durumunda Bitcoin ödemelerini kabul edecek

DOT/USD döviz kuru, 13 Haziran’da başlayan kabaca %37’lik yukarı hareketin ardından 14 Haziran’da 26,44 dolara ulaştı. Bununla birlikte, 15 Haziran’da Asya-Pasifik ve Avrupa işlem saatlerine girerken parite %4,5’ten fazla bir düzeltme yaparak gün içi en düşük 24,25 dolar seviyesini gördü. Polkadot (DOT) piyasasındaki ilk yukarı yönlü hareketler, 13 Haziran’daki Bitcoin (BTC) fiyat rallisinin ardından su yüzüne çıktı. Milyarder yatırımcı Elon Musk, o gün, kripto para biriminin yeni arzı yenilenebilir enerji kullanılarak çıkarılırsa Tesla’nın elektrikli araçları için Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi yeniden başlatacağını söyledi.

BTC/USD döviz kuru, Musk’ın yorumlarından sonra 34.780 dolardan 40 bin doların üzerine çıktı. Bu arada, Bitcoin trendlerini yoğun bir şekilde takip eden en iyi altcoinler de aynı yolu izleyerek DOT fiyatlarını da yükseltti. Bununla birlikte, Polkadot (DOT)’un madeni parasının yükselme ölçeği, en iyi kripto rakiplerinin çoğunun geri çekilme rallilerini gölgede bıraktı. DOT’un artan yokuş yukarı hareketi, Coinbase Pro’nun platformuna DOT özellikli ticaret enstrümanları eklediğini duyurmasıyla aynı zamana denk geldi.

Kusama parachain müzayedesi

Yatırımcılar için daha fazla yükseliş ipucu, Parallel Finance girişiminden geldi. Firma, borç verme ve stake etme özelliklerini Polkadot ve Kusama ağlarına getirmek için 2 milyon dolar topladı. Kusama, Polkadot’ta bir parachain başlatmayı hedefleyen projeler için bir sanal alan olarak çalışıyor. Bu nedenle, test edilmiş Blockchain, diğer Blockchain’lerinin ve uygulamaların çatalsız yükseltmeler, yönetişim yapısı ve ölçeklenebilirlik ile başlatılmasını sağlayan gerçek ekonomik faydalar ve sonuçlarla birlikte gelir. Diğer taraftan, projeler, ayrı parachain’lerine sahip diğer uygulamalarla iletişim kurmak için Kusama’nın interparachain ağını kullanır.

Ancak bir parachain yuvası kazanmak için Parallel Finance gibi projelerin bir parachain müzayedesine katılması gerekir. Bunu yaparken, slot süresi (6 ila 24 ay) ile birlikte teklif tutarını (DOT veya KSM olarak) sunmaları gerekir. Bu, slot süresi boyunca DOT ve KSM tokenlerini etkin bir şekilde kilitler ve böylece tokenlerin dolaşımdaki arzını azaltır. Bu arada gözlemciler, Polkadot(DOT) ve KSM’nin talebinin rekabetçi müzayede sürecine bağlı olarak artmaya devam edeceğine inanıyor.

Polkadot parachain’de, yuva sayısı 100 ile sınırlı

Polkadot tabanlı merkezi olmayan bir sosyal ağ olan Subsocial’ın kurucusu Alex Siman’a göre, parachain müzayedesini kazanan projeler, topluluklarına ve destekçilerine değer sağlamak için çok şey yapacak. Alex Siman tarafından konu hakkında şu paylaşımlarda bulunuldu:

Polkadot parachain’de, zincir üzerine inşa edilecek projeler için yuva sayısı 100 ile sınırlıdır, bu da müzayede sürecini oldukça rekabetçi hale getirir. Yenilikçi olmayan bir proje bu tür ihaleleri kazanamayabilir ve kazananlar tarihe geçme fırsatını boşa harcamak istemezler.

İlk parachain müzayedesi Kusama ağında 15 Haziran UTC saat 11:00 civarında yayınlandı. KSM, Avrupa işlem seansının başlarında %2,77 düşüş yaşadı. Öte yandan Polkadot, parachain slotlarının açık artırmasını henüz açıklamadı. Kripto veri analitiği şirketi Messari’de araştırmacı olan Mira Christanto, DOT’un aktif arzının %65’inin mayıs ayından bu yana stake edildiğini belirtti. DOT’un yalnızca %30’u dolaşımda kalıyor ve yaklaşan parachain müzayedeleri bu tokenlerin çoğunu arz dışı bırakacak. Mira Christanto konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

Parachain lansmanından sonra, DOT’un %40’ı parachainlere bağlanabilir, bu nedenle etkin dolaşımdaki arzı sadece %15’e düşürür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku