Papa Francis’ten Kritik Açıklamalar: Hedefinde Bitcoin (BTC) mi Var?

0 2.912

Taşıdığı papa unvanıyla dünya çapında 1,2 milyar üyesi bulunan Katolik Kilisesi’nin ruhanî lideri Papa Francis, geçtiğimiz günlerde Elon Musk tarafından tekrar gündeme getirilen ve hedefinde Bitcoin (BTC) olan iklim değişikliği ve ekolojik endişeler konusunda Twitter’da bir Paylaşım yaptı.

Papa Bitcoin (BTC)’i mi kastetti?

Papa, tweet’lerinde kripto para birimi Bitcoin (BTC)’den bahsetmedi. Ancak, yüksek kirliliğe neden olan fosil yakıtların sürekli kullanımına eleştiriler yöneltti ve bunları kullanan teknolojileri ”gecikmeden” değiştirmenin bir yolunu bulmaya çağırdı. Papa şunları söyledi:

  Çevereye son derece zararlı olan fosil yakıtların kullanımına dayalı teknolojinin gecikmeden sürdürülebilir yenileriyle değiştirilmesi gerekiyor. 21. yüzyılda, insanlığın ağır sorumluluklarını cömertçe omuzlamak ve en iyisini ummak için nedenler var. Bugün iklim krizinin kurbanları için hep beraber dua edelim ve dünyanın gerçekten herkesin yaşayabileceği ortak bir yer olması için çalışmaya devam edelim.

Papa Francis, direkt olarak Bitcoin’i belirtmese de, kripto para piyasasındaki birçok isim, Papa’nın Musk’ın gündeme taşıdığı Bitcoin ve enerji konusuna gönderme yaptığını belirttiler.

Greenpeace BTC ile bağış almayı durdurdu

Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre göre, Bitcoin (BTC) üretiminde harcanan enerji her yıl Türkiye’nin elektrik tüketiminin yüzde 40’ını geçiyor. ”Proof-of-Work (iş kanıtı), iklim değişikliğinin kanıtıdır” sloganı, iklim kriziyle mücadele eden politikacılar ve çevre organizasyonları arasında hızla baskın bir görüş haline geldi. Birleşik Krallık hükümetini, COP26 BM iklim müzakereleri toplantısında temsil edecek olan bir yetkili aynı sloganı ülkenin önde gelen gazetelerinden Financial Times’ta kullandı.

Çevre Örgütü Greenpeace'ten (Bitcoin) Kararı: Financial Times Yazdı!
Çevre Örgütü Greenpeace’ten (Bitcoin) Kararı: Financial Times Yazdı!

Financial Times’ta yayınlanan aynı makale, şimdiye kadar Proof-of-Work ile işleyen kripto para birimlerine karşı kesin bir tavır almakta yavaş olan iklim kampanyası gruplarının da bu tartışmanın bir parçası olmaya başladığını iddia etti. 2014 yılında Bitcoin bağışlarını kabul etmek için kripto para hesabı açan Greenpeace, şimdi BTC ile artık bağış almayacağını duyurdu. Örgüt, gazetecilere verdiği demeçte, bu seçeneğin aslında bugüne kadar yaygın olarak kullanılmadığını ve asla kullanılmaması gerektiğini söyledi ve şunları ekledi:

Bitcoin üretmek için gereken enerji miktarı netleştikçe, Bitcoin ile bağış almak artık etik bir sorun haline geldi.

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku