Kripto Para Piyasasında Yeni Bir Oyun mu Sahneleniyor?

0 178

Kripto para borsaları, yani kripto para birimleri ve alıcılar arasındaki aracı platformlar, kripto para piyasası ve fiyat hareketleri üzerinde büyük bir etkiye sahipler. Piyasanın kızıla boyandığı son çöküşler sırasında, yatırımcılar endişe içerisinde görünürken, meydana gelen keskin düzeltmenin sebebi olarak Elon Musk ve Çin gösteriliyor. Peki, bu düşüşün farklı bir nedeni olabilir mi?

Kripto para yatırımcıları borsaların kapalı kalma süresini sorguluyor

Bu hafta gördüğümüz gibi, volatilitenin aşırı derecede yüksek olduğı bir piyasada, önde gelen borsadaki bir kapanma, kullanıcıların saniyeler içerisinde para kaybetmesine neden olabilir. Çoğu zaman, kripto para borsaları, sistemin kapanmasının ana nedenleri olarak tıkanıklığı ve yoğun işlem hacmini bildirir.

Güvenlik ihlalinin olduğu durumlarda ise, boşlukları bulmak ve kullanıcıların paralarını korumak için borsaların çevrimdışı olması neredeyse zorunludur. Ancak, piyasada meydana gelen en son çöküş sırasında durum böyle değildi ve kripto para birimi kullanıcıları, bu borsaların güvenilirliğini sorgularken, endişelerini dile getiriyorlar.

Garip bir olay!

Popüler kripto para kullanıcısı CryptoWhale’in Twitter’da belirttiği gibi, Binance, Kraken, Gemini, Bitfinex dahil olmak üzere 10’dan fazla kripto para birimi borsası, piyasanın kızıla boyandığı çöküşün zirvesinde çevrimdışı oldu. Birçok kripto para birimi uzmanı, bu duruma şüpheyle yaklaşıyor çünkü önde gelen borsaların çoğunun birlikte kesintilere uğramasının sadece bir tesadüf olduğundan büyük şüphe duyuyorlar.

Piyasadaki çöküş bir planlanmış bir oyun mu?

Piyasadaki uzmanlar, bazı yatırımcıların bir süredir sorduğu aynı soruları tekrarlıyor: Son günlerde kripto para piyasasındaki kasosun nedeni piyasa manipülasyonu mu?

Cevap bilinmemekle birlikte, “içeriden” bir kaynaktan gelen yakın tarihli bir açıklama, önde gelen bazı kurum ve yatırımcıların, Bitcoin (BTC) pazarını kendi çıkarları için manipüle ettiğini iddia ediyor. Twitter’da dolaşan bir Reddit gönderisinde, içeriden bir kaynak olduğunu iddia eden anonim bir kullanıcı, FUD’u canlandırmak ve fiyatları dibe çekmek için basın açıklamalarının yapılacağını ortaya koyuyor. Twitter’daki gönderinin bir kısmı şöyle:

Kripto para piyasasında  FUD’u körüklemek için yapılan bugünün basın bültenlerinin amacı, BTC’yi saat 07: 00’den önce  önce olabildiği kadar düşük tutmaktır. Birincisi, fiyatları belirli bir eşiğin altına düşürmek ve belirli bir paydaşı tasfiye etmek için koordineli bir satış yapmak. (kim olduğunu tam olarak söyleyemez, ancak bu kişi dipten çok miktarda BTC satın aldı).

Kullanıcı, tasfiyenin ardından söz konusu paydaşın, bu planın arkasındaki ismin “tüm rezervleri satın almayı” planlaması nedeniyle iflas edeceğini de sözlerine ekledi. Aynı kaynak,uzun vadede, piyasanın hızlı bir düzeltme yapacağını ve Bitcoin’in fiyatının 70 bin dolar‘a ulaşmasının beklendiğini açıklıyor. Hiçbir resmi kaynak, yukarıda iddia edilenleri doğrulamak veya yalanlamak için tepki vermemiş olsa da, yaşananlar,  borsalar dahil kripto para piyasasının göründüğünden daha merkezileştirilebileceği konusunda bir tartışma başlattı.

Kaynak Zycrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku