Nobel Ödüllü Ekonomistten Kripto Para Uyarısı: Zamanı Geldi!

838
ABD kamu politikası analisti ve Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, kripto para birimlerinin, tıpkı Çin’n son zamanlarda yaptığı gibi, tüm madencilik ve ticaret faaliyetlerini yasaklayarak dünya çapında fişinin çekilmesi gerektiğini söyledi.

 

Kripto para birimleri neden yasaklanmalı?

Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlenen uluslararası bir finans konferansında, ekonomist Joseph Stiglitz, , finansal sistemleri baltalayan ve son dönemde popüler hale gelen kripto paraların devletler tarafından yasaklanması gerektiğini bildirdi. Buna ek olarak Stiglitz, kripto para birimlerinin toplumlara zarar veren yasa dışı faaliyetler ve kara para aklamak için kullanılabileceğini savundu.

 

Çin'de Sular Durulmuyor: Önde Gelen Kripto Para Siteleri Yasaklandı!
 Kripto para birimlerinin finansal sistemin temelini ve şeffaflığını baltalamak açısından büyük ölçüde önemli hale geldiğini belirten ekonomist, dünyadaki tüm ülkelerin temelde kripto paraları yasaklama zamanının geldiğini ifade etti. ABD’li ekonomist, Bitcoin ve kripto paraların önde gelen karşıtlarından biri oldu. 2019’da, Bitcoin gibi kripto paraların anonimlikleri nedeniyle şeffaf bir bankacılık sistemini garanti edemediğini savunarak kripto paralara karşı benzer bir açıklama yapmıştı.

 

”Bitcoin gibi bir delik açarsanız, tüm yasa dışı faaliyetler bu delikten geçer”

Ekonomiste göre, feffaf bir bankacılık sistemi oluşturmaya çalışırken gizliliğe dayalı bir ödeme yönteminiz olamaz. Stiglitz ”Bitcoin gibi bir delik açarsanız, tüm yasa dışı faaliyetler bu delikten geçer ve hiçbir hükümet buna izin veremez.” ifadesini kullandı. Birçok ülke, kripto paraların tamamen yasaklamak yerine, bu varlıkların nasıl işlediğini ve düzenleme için olası önlemleri anlamaya açık.

 

ABD'den Tartışmalı Vergi Yasası: Kripto Para Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

Son zamanlarda Güney Kore’de yetkililer, yerel kripto piyasasına rehberlik eden ve ayrıca kara para aklama ve yasa dışı işlemleri kontrol etmek için borsaların kara para aklama (AML) politikalarına kayıtlı olmasını sağlayan yeni bir yasa çıkardı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, gerçekleşmemiş sermaye kazançlarını hedef alan yeni bir vergi önerisini açıkladı. Kriptoarena.com olarak daha önce bildirdiğimiz gibi, 24 Ekim’de CNN’e konuşan Bakan Yellen, zenginleri hedef alan yeni vergileri yürürleğe koyacaklarını belirtti. Yeni vergi yasası,  kripto para sektörünü de etkileeycek.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cryptopolitan.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku