Ethereum Fiyatı Nereye Kadar Düşecek? 2018’den Sonra Bir İlk…

675

Son yayımlanan güncel verilere göre bugün, kripto para piyasasının en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), haftalık Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) göre 2018 yılının Kasım ayından bu yana ilk kez “aşırı satım” bölgesinde yer aldı. Peki ilerleyen dönemlerde Ethereum fiyatı için kritik seviyeler neler? İşte detaylar…

Ethereum fiyatı Kasım 2018’den bu yana ilk kez ‘aşırı satım’ bölgesine girdi!

Kripto para piyasasının lider altcoin’i ETH, Göreceli Güç Endeksi’ne (RSI) göre Kasım 2018’den bu yana ilk defa “aşırı satım” bölgesinde kendine yer buldu.

Konu hakkında uzmanlar ise Göreceli Güç Endeksi (RSI) verilerinin 30’un altına düşmesiyle beraber lider altcoin ETH’nin aşırı satıldığını belirterek yatırımcılara birkaç tavsiyede bulundular. Uzmanlara göre güncel verilerin aşırı satım sinyali vermesi, piyasa trendinin tam tersine dönmesine yol açacağı için bu durum yatırımcılar için bir “dipten alım” fırsatı olabilir. Bir diğer yandan uzmanlar, Ethereum (ETH)’un önceki “aşırı satım” belirtisinin yüzde 400’lük fiyat rallisi yapmadan önce, Kasım 2018’de meydana geldiğini bildiriyor.

ETH/USDT haftalık fiyat grafiği

Uzmanlara göre lider altcoin Ethereum (ETH)’un geçmiş performansları her ne kadar gelecekteki fiyat performanslarının bir göstergesi olmasa da, Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) seviyesinin 30’un altındaki son hareketi, Ethereum için önümüzdeki zamanlarda yukarı yönlü bir hareket gerçekleştirme olasılığına bir işaret olarak karşımıza çıkıyor.

Uzmanlar, ETH’nin aşırı satım durumunun yükseliş kaydettiği senaryoyu ele aldığında ise ETH/USD çifti için gelecek hedefin, 200 haftalık üstel hareketli ortalamasını (200 haftalık EMA; mavi dalga) 1.620 dolar civarında destek olarak yeniden yakalamak olacağını belirtiyor. Uzmanlar bu durumun gerçekleşmesi durumunda boğaların, 50 haftalık EMA’ya (kırmızı dalga) 2.700 dolar seviyesinin üzerinde, dolayısıyla anlık fiyatından yaklaşık olarak yüzde 100 artışla yukarı yönlü hareket görebileceğini bildiriyor. Bir diğer yandan uzmanlar, gelişmelerin negatif yönde olmasıyla beraber ETH’nin düşüş trendine devam edebileceğini belirtiyor ve lider altcoin’in gelecek hedefi olarak 1.120 dolar seviyelerini işaret ediyor.

Fibonacci desteği ve direnç seviyelerini içeren ETH/USD haftalık fiyat tablosu.

Analist, ETH için “650 dolar” seviyelerini işaret etti!

Göreceli Güç Endeksi tabanlı yükseliş görünümü, yüksek enflasyon nedeniyle aşağı yönlü bir eğilime sahip klasik bir teknik göstergeye kadar değişen bir dizi düşüş eğilimine karşı görünüyor. Uzmanlar ayrıntılı olarak bakıldığında ise Ethereum fiyatının geçtiğimiz bir haftalık süreçte yüzde 20’den fazla düşüş yaşadığını belirterek, ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre enflasyonun Mayıs ayında yüzde 8,6 seviyelerine ulaştığını ve Aralık 1981’den bu yana gerçekleşen en yüksek seviyeye ulaştığını bildiriyorlar.

Yatırımcılar arasında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Federal Rezerv’i 9 trilyon dolarlık bilançosunu düşürürken faiz oranlarını daha agresif bir şekilde artırmaya zorlayacağına dair korkuları güçlendirdi. Bu durum lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için alım isteğini de azaltmış bulunuyor.

ETH/USDT’nin SPX ve BTC/USD günlük fiyat tablosuna karşı

Ayrıca kripto para analistlerinden Vince Prince, son ETH düşüşüyle beraber ETH fiyatının 650 dolar seviyelerine kadar düşebileceğini iddia ediyor. Analist, Samurai Trading Academy verilerine göre Ethereum’un daha önce tahmin edilen devasa baş-omuz oluşumunun oluşacağını da belirtiyor.

Daha önce kriptoarena.com olarak yorumlarından bahsettiğimiz, Glassnode’un popüler analistlerinden biri olan “Checkmate” takma adlı analist, Ethereum’un fiyatını 2022 yılı sonuna kadar büyük bir oranda düşürebilecek bir “DeFi tehlikesine” dikkat çekiyor ve 11 Haziran’da  ETH’nin ve ilk üç stablecoin’in piyasa değeri arasındaki oranın ise yüzde 80 seviyesine çıktığını belirtiyor.

Analist, “Birçok yatırımcı, teminat olarak ETH’a karşılık stablecoin aldığı için”, Ethereum ağının en performanslı stablecoin’lerden daha değersiz hale gelme olasılığı, borcun değerini teminatın kendisinden daha yüksek hale getirecektir.” sözlerini belirterek, konu hakkında şu yorumları yapıyor:

“Bütün stablecoin’ler ödünç olarak alınmadığından ve tüm stabilcoin’ler Ethereum ağında olmadığı için bazı nüanslar bulunuyor. Bununla birlikte, tasfiye riski şu anda üç ay öncesine göre çok daha yüksek.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku