New York Times’tan Çarpıcı Kripto Para Raporu: Düğmeye Basıldı!

0 251

Dijital paralar, geleneksel finansal dünyasında önem kazanmaya devam ederken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler de yeni kurallar uygulamaya ve kripto para endüstrisini kendi düzenleyici ortamları altına almaya çalışıyorlar. Biden yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri’nde iktidara geldiğinden beri, kripto para regülasyonu konusu gündem oluşturmaya devam ediyor. Ancak ABD’deki kripto para endüstrisinin önde gelen patronları, son karar verilmeden önce bu konuda söz sahibi olmak istiyorlar.

Kripto para sektörü lobi faaliyetlerine başladı

Eric Lipton tarafından kaleme alınan yeni bir New York Times raporuna göre, bazı dijital para şirketleri, düzenleyici çerçevede söz sahibi olmak ve daha büyük bir etki yaratmak için düğmeye bastılar ve lobiciler, avukatlar ve danışmanlar tuttu. Lipton, yakın tarihli raporunda şunları belirtti:

Coinbase ve Ripple gibi önde gelen şirketlerden bazıları lobicilik konusunda özellikle aktif.

Cardano CEO’su Charles Hoskinson daha önce düzenleyicilerle ortak karar vermek ve dijital para karşıtı düzenlemelere karşı lobi yapmak için şirket olarak her şeyi yapacaklarını iddia etmişti. Lupin ayrıca, Blockchain Vakfı ve diğer danışmanlar da dahil olmak üzere sektördeki bazı büyük oyuncuların, aktif kalarak kamu politikasını etkilemeye çalıştıklarının altını çizdi.

Lupin, endüstrinin büyüklüğüne ve kripto-düzenleyici bir çerçeveye duyulan ihtiyaca vurgu yaparak, kitleler tarafından hızlı bir şekilde benimsenmesinin hükümeti bu sektöre girmeye zorladığını öne sürdü ve şunları ekledi:

Kripto para endüstrisi çok büyüdü. Şu anda küresel olarak dolaşımdaki tüm ABD dolarından daha değerli. O kadar büyük ki, ABD düzenleyicilerinin, ABD’de kripto para birimini yasaklayacağımızı söylemeleri artık düşünülemez bile.

Washington artık kabul etmeli

Yasadışı işlemler ve kara para aklama, ABD hükümetinin kripto para sektörüne müdahale etmesinin arkasındaki başlıca nedenler olmaya devam ediyor. Ancak endüstri, düzenlemelerin yenilik yapma ve büyüme yeteneğini engelleyebileceğinden korkuyor.

Washington’daki mevcut durumu vurgulayan Lipton, şöyle devam etti:

Bu sektör artık durdurulamayacak kadar güçlü ve. Washington, artık bunu bir şekilde kabul etmek zorunda!

Kurumsal alanda neyin yasal olup neyin olmadığına dair belirsizlik, bir süredir endüstri için büyük bir endişe kaynağı olmuştur. Devam eden Ripple-SEC davası, ABD’deki belirsiz düzenleyici ortamın bir sonucudur. Lipton, belirsizliğin, topluluğun kripto para birimlerine olan güvenini baltaladığının altını çizdi.

ABD yarışta geri kalmamalı

Lupin’e göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki federal hükümet başlangıçta kripto para birimleri hakkında oldukça bilgisizdi. Lupin, Biden Yönetiminden ne bekleneceği konusunda yorum yaparken şunlara değindi:

Biden yönetiminin, bununla yüzleşmekten başka seçeneği olmadığını kabul eden ilk yönetim olduğunu düşünüyorum. Bazı yöneticiler, biraz daha bilgili ve kripto para sistemini gerçekten anlıyorlar. Yani, oldukça iyimserlik var, ancak çok fazla mücadele olacağını sanmıyorum çünkü endüstri katı düzenlemeler istemiyor.

Lupin, Çin, Bahamalar ve Norveç gibi ülkeler zaten kendi kripto para birimlerini tanıtma yolunda ilerlerken, ABD’deki federal hükümetin de nihayetinde egemen kripto para kavramını benimsemek zorunda kalacağının altını çizdi ve son olarak şunları ekledi:

Kripto paralar ve paranın dijitalleşmesi açısından devrimci bir dönemdeyiz. Kıvılcım yakıldı ve bu muazzam geçiş dönemine giriyoruz.

Kaynak Ambcrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku