Elon Musk Yakında Kendi Kripto Parasını mı Çıkaracak?

0 70

Yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında oluşturulan, Dogecoin (DOGE) kripto para dünyasında yeni bir akım başlatmayı başardı. Bunun en büyük nedeni ise Tesla CEO’su Elon Musk. Kripto para piyasaları, Elon Musk’ın  tweetleri nedeniyle aylardır son derece büyük bir volatilite içerisinde. Milyarder, Twitter’da çok aktif ve bugünlerde en sevdiği konu kripto para, özellikle şu anda 60 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri olan Dogecoin’e kafayı takmış durumda.

Elon Musk bir gün Dogecoin’i de terkedebilir mi?

Elon Musk geçmişte kendisine “Dogefather” bile demişti. Dogecoin yükselişine devam ediyor. Özellikle Musk Twitter’da Tesla’nın Bitcoin’i ödeme seçeneği olarak askıya almasından ve Dogecoin geliştiricileriyle “sistem işlem verimliliğini artırmak için çalışıyoruz açıklamasının ardından altcoin’in fiyatı fırladı. Öte yandan, SpaceX kurucusunun lider kripto para birimine yönelik çevresel olarak sürdürülemez eleştirisinin ardından Bitcoin (BTC), son zamanlarda büyük bir darbe aldı.

Dogecoin (DOGE) ve Elon Musk İkilisi Yine Sahnede: Fiyat Yükselişe Geçti!

Tesla, Perşembe sabahı iklim endişeleri nedeniyle araç satışlarında Bitcoin kabul etmeyi bıraktığını tweetledi. Musk’ın tweet’inden sonra Bitcoin yüzde 17’ye kadar düştü. Bir tweet’te, Musk, Bitcoin madenciliği yapmak amacıyla gereken elektriği üretmek için kömür ve diğer karbon yoğun enerjinin “yoğun kullanımı” konusunda endişelendiğini söyledi.

Bir kripto para yatırımcısı Elon Musk’a neden tüm gereksinimlerini karşılayan kendi kripto para birimini yaratmadığını sordu:

Neden teknik olarak istediğiniz her şeyi yapan, çok fazla geliştirme desteği olan ve en azından başlangıçta büyük balinaları olmayan bir kripto çıkarmıyorsunuz?

Musk, bu soruya yanıt olarak şunları söyledi

 Doge bütün bunları başaramazsa, kendi kripto para birimimi çıkarırım. Sıfırdan yeni bir kripto para birimi çıkarmak zahmetli ve kafa yoran bir iş.

Garip bir başarı hikayesi

Görünüşe göre Elon Musk şu anda tüm umutlarını, başlangıçta iki mühendis arasında bir şaka olarak oluşturulan Dogecoin’e bağlıyor. Veri merkezi sağlayıcısı TRG’ye göre Dogecoin, Bitcoin için 707’ye kıyasla işlem başına 0,12 kilovat saat elektrik tükettiğini unutmayın. CoinMarketCap’e göre logosunda Shiba Inu köpeği bulunan token, bu yıl 68 milyar dolarlık toplam değeri ile dördüncü en büyük kripto para birimi haline geldi. Şu anda, birkaç büyük şirket ödeme seçeneği olarak Dogecoin’i kabul ediyor ve tedariki sınırsız.

Musk’ın tweetlerinin, Dogecoin’in yanı sıra Bitcoin’in değerini de etkilediğini belirtmek erek. Şubat ayında, Musk tarafından Dogecoin’i selamlayan bir dizi tweet, mem tabanlı kripto para biriminin değerini çılgın seviyelere taşıdı.

Kaynak Timesnownews.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku