MicroStrategy Borçları Nedeniyle Bitcoin (BTC)’lerini Satacak mı?

46

Mayıs ayında, kripto para piyasasından bir uzman, bir grup Bitcoin (BTC) balinasının büyük bir oyuncudan bir dizi pozisyonu tasfiye etmeye çalıştığını iddia etti. Blockchain TRON’un kurucusu Justin Sun ve yazılım şirketi MicroStrategy‘nin CEO’su Michael Saylor, ilk 2 şüpheli hedef olarak ortaya çıktı.

Neden böyle bir söylenti ortaya çıktı?

Bu söylenti, Saylor’un yeni BTC alımlarını duyurması ve şirketin BTC varlıklarını genişletmesi için daha fazla borç alması ile  yayıldı. Yakın zamanda bildirildiği üzere şirket, daha fazla Bitcoin satın almak için borçlanma yoluyla elde edilen 1,6 milyar doları kullanacak.

Bitcoin bir aydan fazla bir süre içinde değerinin yüzde 50’den fazlasını kaybederken, birçok kişi düşüş trendleri devam ederse ne olacağını merak ediyor, MicroStrategy’nin pozisyonu tehlikeye girecek mi?Analist “degenttrading”, “Saylor ve Fud” konusunu  ele aldı ve yöneticinin ve şirketinin durumunun “o kadar da vahim olmadığını” iddia etti. Analist şunları söyledi:

En son tahvil ihracı, yalnızca bu ihraçtan elde edilen gelirlerde biriktirmeyi planladığı BTC’de üst düzey teminatlı olacaktır. I.E – Bu 400 milyonluk teklif piyasayı desteklemese ve tasfiye olsa bile – tutulan 92.079 BTC risk altında olmayacak.

Analist, MicroStrategy’nin sermaye yapısını daha derinden inceledi . Şirketin 2025 ve 2027’ye kadar vadesi dolacak 2 bonosu bulunmaktadır. Aşağıda görüldüğü gibi, ilki  yüzde 0,75 faize sahip ve diğerinde hiç yok.

MicroStrategy Bitcoin (BTC)’lerini Satacak mı?

Microstrategy, borçları için yılda yaklaşık 5 milyon dolar faiz ödemek zorunda. Analistin belirttiği gibi, MicroStrategy yılda yaklaşık 50 milyon dolar net kar elde ediyor. Teoride, şirket finansal taahhütlerini ödeyebilir. Bu, şu andan itibaren en azından 2025 yılına kadar Saylor’un yüzde 0,75’lik 2025 tahvilinin faizini ödediği sürece tasfiye edilemez olduğu anlamına gelir.

Bazı uzmanlar ise, Michael Saylor’un CEO olarak görevinden alınabileceğini iddia ediyor. Şirket daha sonra kripto para pazarında büyük bir düşüş olması durumunda Bitcoin (BTC)’lerini satmakta özgür olacak. Ellerinde 90 bin’den fazla BTC olması, BTC’nin fiyatını daha da aşağı çekmek için yeterli satış baskısı yaratacaktır. Bununla birlikte, Saylor şirketin yüzde 25’ine ve hisselerin yüzde 72’sine sahiptir: “Saylor,kimse tarafından BTC’lerini satmaya zorlanamaz”.

Üç önemli sonuç

Analist “Degentrading” üç önemli sonuca ulaştı. İlk olarak, MicroStrategy tarafından alınan en son borç, genel Bitcoin birkimi üzerinde bir etkiye sahip olmayacak; şirket konumundan tasfiye edilemez. İkincisi, faiz oranı şirketi riske atmak için çok düşük. Son olarak, Saylor, şirkettin hisselerinin büyük çoğunluğuna sahip olması nedeniyle, CEO olarak görevini sürdürmek ve BTC’lerini elinde tutmak için yönetim kurulu üzerinde yeterli kontrole sahiptir.

Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi, MicroStrategy (MSTR) hisseleri 2000 yılında 3 bin dolar olarak değerlendi. O yılın sonunda, şirket 2020’deki BTC satın alma duyurusuna kadar değerinin yüzde 99,6’sını kaybetmeye devam etti. Analistin dediği gibi, yirmi yılı aşkın bir süredir Saylor pozisyonunu korudu. Bitcoin’in fiyatındaki son çöküş, geçici.

 

 

Kaynak Newsbtc
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku