JPMorgan’dan Korkutan Bitcoin (BTC) Raporu: Ayı Piyasasına Giriyoruz

62

Bitcoin (BTC), bugün erken saatlerde 37 bin dolar seviyelerini geçerek, son 24 saatte güçlü ivme kazanmasına rağmen, JPMorgan analistleri lider kripto para birimi’nin gelecekteki seyri konusunda biraz şüpheci. Bloomberg tarafından yakın zamanda yayınlanan bir raporda, banka analistlerinin, vadeli işlem piyasasında ‘geriye gidiş’ konusunda uyardığı belirtiliyor.

JPMorgan analistleri Bitcoin konusunda neden endişeli?

Bu, BTC’nin spot fiyatının vadeli fiyatından daha yüksek olduğu anlamına gelir ve endişe nedenidir. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki JPMorgan stratejistleri, müşterilere yönelik yakın tarihli bir raporda şunları yazdı:

 Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen düşüşün, ayı piyasasını işaret eden olumsuz bir sinyal olduğuna inanıyoruz.

9 Haziran tarihli analizinde, bankacılık devi, spot fiyatlara yayılan ikinci Bitcoin vadeli işlemlerinin 21 günlük hareketli ortalamasını inceledi. CME Bitcoin vadeli işlemlerinden bahseden banka, düşüşün “olağandışı bir gelişme ve şu anda kurumsal yatırımcılardan gelen Bitcoin talebinin ne kadar zayıf olduğunun bir yansıması” olduğunu belirtiyor.

BTC Dominans düşük seviyelerde

2018’in çoğu için, Bitcoin vadeli işlem eğrisi geriye dönük olarak kaldı ve BTC fiyatı, 2017 boğa koşusunun ardından bu dönemde yüzde 74 gibi devasa bir düzeltme yaptı. JPMorgan’a göre bir diğer ilgili eğilim, piyasadaki sürekli azalan Bitcoin hakimiyeti.

Santiment Verileri Yayınlandı: Bitcoin (BTC) Yatırımcısı Altına mı Yöneldi?
 

Şu anda, Bitcoin (BTC), genel kripto pazarının sadece yüzde 42’sine hakim durumda. 2021’in başında BTC hakimiyeti yüzde 70 idi. JPMorgan stratejistleri, ayıları uzak tutmak için Bitcoin (BTC) dominansının  yüzde 50’nin üzerinde kalması gerektiğini savunuyor.

BTC fiyatı 20 bin mi, 40 bin mi olacak?

Bitcoin geçen ay ciddi bir şekilde düzeltme yaşadı ve 30 bin ila 40 bin dolar arasındaki fiyat aralığında iki hafta boyunca volatilite gösteriyor. BTC fiyatı 40 bin dolara oldukça yakın işlem görse de, bazı piyasa analistleri 20 bin dolar  düşebileceğine şüpheyle bakıyor.

Bloomberg’in kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, BTC’nin 40 bin dolara yükselme şansının 20 bin dolara çakılmasından daha yüksek olduğunu düşünüyor. Ayrıca, BTC son aylarda yatay işlem görürken, balinalar düzeltmenin her aşamasında birikime devam etti., BTC için topluluk hissi, 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku