Kanada Merkez Bankası’ndan Kritik Kripto Para Açıklaması!

0 132

Kanada Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, artan popülaritesi nedeniyle ülkedeki kripto para piyasalarını takip ettiklerini söyledi. Kanada, hem Bitcoin (BTC) ETF’sini hem de Ethereum (ETH) ETF’sini onaylayan ilk ülke olduktan sonra, önemli kripto para yatırım araçlarının piyasaya sürülmesi için örnek bir ülke haline geldi.

Kripto paralar ve volatilite sorunu

Kanada Merkez Bankası ayrıca, kripto para birimlerinin artan popülaritesine rağmen, fiyatlarındaki yüksek volatilite nedeniyle  gündelik yaşamda kullanılmaktan ve bir ödeme şekli olarak kabul edilmekten uzak olduklarını söyledi. Banka şunları belirtti:

Spekülatif talepten kaynaklanan fiyat oynaklığı, kripto para birimlerinin bir ödeme aracı olarak geniş çapta kabul edilmesinin önünde önemli bir engel olmaya devam ediyor.

Bitcoin Balinaları ve Kurumlar: Savaşı Kim Kazanacak?

Kanada Merkez Bankası ayrıca, stablecoin’lerin önemi ve Bitcoin ve Ether gibi ana kripto para birimleriyle ilgili büyük volatilite sorunlarını nasıl aşabileceğini açıkladı. Stablecoin’lere odaklanma, farklı ülkelerin merkez bankaları arasında kendi  dijital para birimlerini çıkarmak için artan rekabetten kaynaklanıyor ve Kanada da kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC)  geliştirme sürecinde. Banka bu konuyla ilgili olarak şunları ekledi:

 Stabilcoinler yalnızca Kanada doları ile desteklenmedikçe, yaygın olarak benimsenmeleri Bankanın para politikasını uygulama ve kredi verme kabiliyetini engelleyebilir.

Merkez Bankaları’nın CBDC yarışı kızışıyor

Merkez bankaları arasındaki CBDC yarışı, Çin’in bu alandaki ilerlemesinin doğrudan bir sonucudur. Çin hükümeti, birçok ülkenin kripto para birimlerinin farkında bile olmadığı 2014’ün başlarında ulusal CBDC’leri üzerinde çalışmaya başladı.

Yaklaşık 6 yıllık bir geliştirmeden sonra, dijital yuan şu anda milyonlarca Çinli tarafından kullanılıyor ve yakında ülke çapında bir lansman beklendiği toplu bir test aşamasında. Çin’in bu alanda ilerlemesi, ABD ve birçok  Batı ülkesini, Çin dijital Yuanını potansiyel bir finansal tehdit olarak gördükleri için gelişme sürecini hızlandırmaya zorladı. Çin son haftalarda kripto para karşıtlığı ile ön plana çıkarken, Bitcoin’in fiyatını da etkiledi. Çin, Merkez Bankası Dijital Birimi yarışında açık ara önde giderken, bir yandan da kripto para birimleri ile ilgili yasaklarını daha da sıkılaştırıyor. Çinli gazeteci Colin Wu’nun bildirdiğine göre, finansal kurumlar için kripto para birimi ticaretinin artık Çin’de yasaklandığı  bildirildi.

 

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku