Lordlar Kamarası Harekete Geçti: Ufukta Dijital Sterlin Var

63

İngiltere Lordlar Kamarası, merkez bankası dijital sterlin hakkında bir inceleme başlattı ve halktan böyle bir yeniliğin ülkede benimsenmesi gerekip gerekmediğine dair araştırma çağrısında bulundu. İngiltere parlamentosunun üst kanadı Lordların Ekonomik İşler Komitesi, hükumet ve İngiltere Merkez Bankası’nın, ülkede devlet destekli dijital bir sterlinin kabul edilip edilmemesi konusunu değerlendirdiği biliniyorken, kamuoyunun beklentilerini ölçme çağrısında bulundu.

İngiltere Lordlar Kamarası, dijital sterlin’i incelemeye başladı

Komite başkanı Lord Forsyth of Drumlean, herhangi bir nihai dijital sterlin programının tüm etkilerini anlamak için çok çeşitli konuları dikkate almanın önemli olduğunu söyledi. Konu hakkındaki görüşlerini aktaran Lord Forsyth of Drumlean ayrıca şu hususları belirtti:

Yeni kripto para birimleri dünya genelinde büyük bir heyecan ve aynı zamanda da endişe yarattı. İngiltere Hükumeti ve Bank of England, yeni, devlet destekli bir dijital nakit yaratmanın etkilerini dikkatlice değerlendirmelidir.

Dijital sterlin, nakit ve banka hesap bakiyeleri yanında işletmeler ve tüketiciler tarafından kullanılmak üzere, İngiltere’de paranın tanınan bir biçimi olacaktır. Ekonomik İşler Komitesi, CBDC’lerin artıları ve eksileri ile özellikle para politikası, merkez bankasının rolü ve daha geniş ekonomik hususlar ile ilgili olarak dijital bir para birimini benimsemenin yarattığı potansiyel riskler hakkındaki kanıtları dinleyecek.

Halk dijital sterlin programı ile ilgili olarak ne düşünüyor?

Lord Forsyth, CBDC’lerin herhangi bir yönü veya ülkede nasıl uygulanabileceği hakkında görüşü olan herkes için ispat çağrısı yaptı. İngiltere Ekonomik İşler Komitesi tarafından yapılan bu araştırma ile ilgili olarak konuşan Lord Forsyth konu hakkında şu eklemede bulundu:

Çalışmamızı bilgilendirmek için mümkün olduğunca geniş bir insan yelpazesinin görüşünü duymak istiyoruz. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri hakkında herhangi bir görüşünüz varsa, ispat çağrımıza bakın ve ne düşündüğünüzü bize bildirin.

Hem hükumetten hem de İngiltere Merkez Bankası’ndan gelen olumlu göstergelerden yapılan çıkarımlarda, İngiltere’nin merkez bankası destekli bir dijital sterlin programını denemeyi düşünmesi gerektiği sonucuna varılıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingeek.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku