İngiltere Merkez Bankası Başkanı: Dijital Para Yeni Bir Çağ Başlatacak

33

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı, dijital para (CBDC)’lerin bankacılıkta yeni çağın başlangıcı olacağına inanıyor. Bank for International Settlements’ın Londra lokasyonunun açılışında konuşan Andrew Bailey, merkez bankası kripto para birimleri (CBDC’ler) konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

Dijital Para merkez bankalarını yeni bir döneme taşıyacak.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının CBDC fikrini benimsemeye başlamasından memnun olduğunu şöyle belirtiyor:

Bu gerçekleşirse, merkez bankacılığı tarihinin en temel yeniliklerinden biri olacak. Bizi yeni bir döneme taşıyacak.

İngiltere’nin merkez bankası, kendi kripto para birimi üzerinde çalışma yürütüyor. Sonunda, diijital para birimi, ödeme şekli olarak nakit ve kredinin yerini alabilir. İngiltere, Birleşik Krallık’a bir CBDC getirip getirmeyeceği konusunda henüz bir karar vermemiş olsa da şu anda paydaşlarla artıları ve eksileri üzerinde kafa yoruyor. Bailey konuya ilişkin olarak ayrıca şu bilgileri paylaştı:

Ödeme aracı olarak stablecoins ve dijital para (CBDC)’ler tarafından ortaya çıkan önermelere merkez bankalarının, hükümetler ve toplumun bütün olarak dikkatlice düşünüp karar vermesi gerekir.

BoE, işleyen bir CBDC arayışında yalnız değil

İngiltere ve diğer bazı ülkeler finansal sistemlerini modernize etmek için CBDC’leri araştırdığı bu süreçte, birkaç ülke önemli bir başlangıç yapıyor. Çin, ülke çapında dijital para (CBDC)’nin serbest bırakılmasına yönelik yarışta bariz ön koşucu. Dijital yuan, 2014’ten beri geliştirilmekte, ancak ürün henüz büyük ölçekte piyasaya sürülmedi. Bunun yerine, şu anda Çin çevresindeki belirli bölgelerde test aşamasında bulunuyor. Son zamanlarda, Şangay, piyango tarzı bir sistemde 3 milyon doların üzerinde dijital yuanı havadan dağıtılacağını duyurdu. Aynı hafta Pekin, devam eden testlerin bir parçası olarak her birinde 200 dijital yuan bulunan 200 bin zarf dağıttı.

CBDC’ye doğru büyük hamleler yapan bir diğer ülke de Bahamalar’dır. Bir PwC raporuna göre, Karayip adası, perakende dijital para geliştirmede halihazırda dünyada bir numara. Bahama sand doları zaten canlı ve kullanımda olduğu için kazanmaya devam ediyor. Bahamalar’daki pilot programların yaklaşık %25’i uygulama aşamasına geçmiş bulunuyor. PwC, perakende dijital para gelişiminde Kamboçya ikinci sırada, Çin’i ise üçüncü sırada yer alıyor. Kamboçya Ulusal Bankası, para birimi Bakong’u 2018’de geliştirmeye başladı ve Bahamalar dışında “canlı” olan tek proje olarak kabul ediliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Beincrypto.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku