İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto para piyasaları bol yükselişli bir haftayı gerisinde bıraktı. Bununla beraber birçok uzman ise gelecek haftaya gözünü çevirdi. Peki, bu hafta kripto para piyasalarında neler yaşanacak? İşte detaylar…

Önde gelen analistler, Bitcoin için ‘devam’ın geleceğini iddia ediyor!

Geçtiğimiz üç haftalık süreçte yüzde 40’lık bir yükseliş yaşayan Bitcoin için birçok analist şüpheli. Ayı piyasasının büyük bir düzeltme ve devamına yönelik talepler uzun süredir kamuoyunda ve daha muhafazakar ticaret seslerinden bazıları makro diplerin henüz gelmediği konusunda ısrar ediyor.

Ripple Yetkilisi Uyardı: Bu Bitcoin Borsası Dolandırıcı!

Bununla beraber, bu bükülme noktası hala gerçekleşmedi. En son haftalık mum kapanışında BTC/USD 22.700 doların biraz üzerinde işlem görerek geçen yazdan bu yana en iyi performansını gösterdi. Bunun ardından parite Pazartesi gününe kadar konsolide oldu ve aynı şekilde hafta boyunca toparlanan zemini korudu. Kripto para analisti Credible Crypto, kısa vadeli görünüm hakkında düşüşlerin süpürüldüğünü ve yukarıdaki güzel seviyelerin yakalanması için mükemmel bir zaman olduğunu belirtti.

Analist kripto para piyasasının iyi yönde ilerlediğini aktardı!

Kripto para analisti Michaël van de Poppe, ‘Toplam piyasa değeri 200 Günlük EMA’yı aştı’ dedi ve üstel hareketli ortalamalara atıfta bulundu. Poppe, gidişatın iyi yönde devam etmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor bu yüzden piyasa için iyimser. BTC, analiste göre 25.000 dolara devam etme veya 19.5.000 dolara düzeltme arasında. Devam etmesi için 200 günlük EMA’nın üzerinde bulunması ve direnci kırması gerektiğini aktarırken, 200 günlük EMA’nın potansiyel giriş noktası olduğunu bildirdi.

Öte yandan 200 günlük EMA, anlık olarak 21.056 dolardı. Durumla ilgili daha muhafazakar değerlendirmeler, diğer şeylerin yanı sıra döviz emir defteri kompozisyonuna odaklandı. Material Indicators son analizinde, Binance’e gelen ve giden ana teklif likidite alanı olarak BTC fiyat hareketinin yükseldiğini ve düştüğünü kaydetti. Yorumun bir kısmında, ‘20.200’deki BTC satın alma duvarı, trend çizgisindeki direnci test etmek için fiyatı yükseltmek için hareket ettirildi’ sözlerinde bulundu.

Kripto para piyasalarına makro iyimserlik geri geliyor

Uzmanlar Makro analiz’in kripto piyasasına dahil olanlar arasında benzer bir bölünme olduğunu gösterdiğini aktardı. ABD Merkez Bankası’nın 1 Şubat’ta faiz artırımlarına ilişkin son kararıyla birlikte, kaynaklar düşen enflasyonu giderek farklı şekillerde okuyor. Öte yandan, 2023 Dünya Ekonomik Forumu bazı kripto muhalefetine rağmen, duyarlılığı önemli ölçüde azaltamadı. 10T Holdings’in kurucusu ve CEO’su Dan Tapiero için bu, Fed’in gelecekte para politikasını gevşetirken değişen gelgitlerine risk varlıklarının yükseliş eğilimiyle nasıl tepki vereceği sorusundan başka bir şey değil. Twitter takipçilerine, “Enflasyon 0’ın altına düştüğünde Fed nasıl tepki verecek? BTC ETH altını için uzun güzel bir yıl geliyor” dedi.

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

Bu pozisyon, özellikle eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes’in geçen hafta yaptığı tahminleri olmak üzere diğer bazı popüler yaklaşımlardan bariz bir şekilde farklı. Fed’in oranlar üzerindeki pivotu, toparlanma başlamadan önce kripto için ciddi kayıplarla geleceği konusunda uyardı. Öte yandan Credible Crypto, şu anda riskli varlıklarda yükselişe geçmemek için hiçbir neden görmüyor. Bu arada ayın son haftası, ABD makro verilerinin yayınlanması şeklinde çeşitli potansiyel kısa vadeli piyasa tetikleyicilerini içeriyor. Bunlar arasında 26 Ocak’taki GSYİH büyümesi ve 27 Ocak’taki Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) endeksi yer alıyor.

Dolar güçsüzleşiyor!

Kripto piyasaları toparlanırken, doların gücü çöküyor ve geçen yıl yirmi yılın en yüksek seviyelerine yükselirken kazandığı zemini hızla kaybediyor. ABD dolar endeksi (DXY) tipik olarak riskli varlık performansıyla ters orantılıdır ve Bitcoin, büyük hareketlere karşı özellikle hassas olduğunu göstermiştir. DXY şu anda 101,7 civarında işlem görüyor ve bu hafta ikinci kez altı ayın en düşük seviyesi olan 101,5’i test etti. Endeksin 200 günlük hareketli ortalaması, Kasım ayı sonunda destek olarak kaybettikten sonra, o zamandan beri direnç görevi görüyor.

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

Girişimci ve kripto yorumcusu ‘Coosh’ Alemzadeh, hafta sonu DXY’yi Bitcoin ve Nasdaq performansını karşılaştıran bir grafiğin yanında, ‘Size bundan sonra ne olacağını söylemek için fazla bir şeye gerek yok, piyasaların şimdiye kadar gördüğü en büyük kısa pozisyon bizde’ dedi. Doların Çin tahvillerine karşı düşüşü, Bitcoin’deki itici hareketlerin, Çin on yıllık tahvillerinde önemli bir seviyenin aşılmasından sonraki bir yıl içinde zirveye ulaştığını gösteren popüler analist TechDev’in de dikkatini çekti. Cubic Analytics Kıdemli Piyasa Analisti Caleb Franzen, ‘Yatay destek/direnç aralığında ve 200 günlük hareketli ortalama bulutunda mükemmel bir şekilde reddedildikten sonra ABD Dolar Endeksi DXY için yeni çok-aylı dip seviyeleri’ diye ekledi.

On-Chain veriler sonuçlanıyor!

Bitcoin gerçekten bir rönesansın ortasında, on-chain verileri sonuçlanıyor. Analitik firması Glassnode tarafından derlenen, Bitcoin piyasa sağlığının birden fazla klasik göstergesi artık kapitülasyon bölgelerinden çıkıyor. Bunlar arasında, bu ayki yüzde 40’lık yukarı yönlü hareket göz önüne alındığında, belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde kâr ve zararda tutulan BTC arzı miktarı yer alıyor.

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

Net gerçekleşmemiş kar/zarar (NUPL), önceki ayı piyasalarının çukurları kadar düşük düşmemesine rağmen, şu anda en düşük sınırının dışında ve daha iyi karlılığa doğru ilerliyor. Glassnode’un onayladığı gibi, bu short pozisyon alanların (STH) ve long pozisyon alanların (LTH) NUPL için eşitlik geçerlidir. İki Bitcoin yatırımcısı sınıfı, sırasıyla 155 günden daha az veya daha fazla süreyle para tutan varlıklar olarak tanımlanır.

MVRV-Z, Kasım ayı başındaki kısa yükselişinden bu yana ilk kez yeşil “değerinin düşük olduğu” bölgesini terk etti ve aynı zamanda FTX çöküşünden bu yana bu türden ilk hareketini de işaret ediyor.

Bitcoin madenciliği hash oranı, en zorlu seviyeleri gördü!

Şimdiden başka bir Bitcoin ağ zorluk ayarlamasının zamanı geldi ve bu hafta mevcut tüm zamanların en yüksek seviyelerini korumalı. BTC.com’un tahminlerine göre zorluk altı gün içinde yaklaşık yüzde 0,5 artacak. Son zamanlarda düşük fiyatlara rağmen, madenciler arasındaki rekabet bu ay arttı ve maliyetleri minimumda tutamayanlar üzerindeki baskıyı artırdı.

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!

Glassnode verilerine göre madenciler otuz gün öncesine göre daha az BTC’ye sahip bulunuyor. MiningPoolStats’tan alınan verilere göre Bitcoin’in madenciliğe ayrılmış işlem gücünün bir tahmini olan hash rate’ler, tüm zamanın en yüksek seviyelerine getiriliyor.

Kripto para piyasası için birkaç önemli gelişme duyuruldu!

Kripto para piyasası için önemli bir hafta olacağı için uzmanlar bu günlere dikkat çekiyor ve takip edilmesini öneriyor.

23 Ocak Pazartesi günü, Çin borsaları yeni yıl tatili sebebiyle Cuma gününe kadar kapalı olacaktır. İflas başvurusunda bulunan Genesis, iflastan korunma mahkemesinin ilk duruşmasını 23 Ocak Pazartesi günü gerçekleştirecek. Öte yandan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’nin konuşması da, Pazartesi günü yapılacak.

24 Ocak Salı günü, önde gelen teknoloji devi Microsoft kazançlarını açıklayacak.

25 Ocak Çarşamba günü, Tesla ve Fidelity kazanç raporu açıklayacak.

26 Ocak Perşembe günü, Amerika Birleşik Devletleri Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) açıklanacak. Açıklama Türkiye saatine göre 16.30’da gerçekleşecek. Bununla beraber ödeme devleri Mastercard ve Visa kazanç raporlarını açıklayacaklar.

27 Ocak Cuma günü, SEC, ARK 21Shares spot Bitcoin ETF’i hakkında karar vermesi için son gün. Birçok uzman bu gün kararın verileceğini aktarıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Bu Hafta Kripto Para Fiyatlarını Etkileyecek 13 Olay!